Вицепремиерът Гроздан Караджов подчерта, че предстоящата процедура за възлагане на пътнически услуги с железопътен транспорт не е състезание за субсидия, а за по-добро обслужване на пътниците. Той посочи, че от 2019 г. железопътният пазар е либерализиран, но все още няма частни оператори, които да превозват пътници. България е поела ангажимент по Плана за възстановяване и устойчивост да проведе процедура за разделяне на железопътната мрежа на няколко региона, за да стимулира конкуренцията в сектора.
Подходът при разделянето на лотовете е регионален и е съгласуван с Европейската комисия. Първоначално в тези региони ще има само по един оператор, който ще извършва същите дейности, които се извършват сега от държавния оператор. Вицепремиерът увери, че преминаването към новите оператори ще стане плавно, с достатъчно дълъг период за мобилизация, и няма да бъде усетено от пътуващите.
Караджов подчерта, че при неизпълнение на договорите са предвидени тежки санкции, включително и отнемане на лицензи. Цените на билетите и картите няма да се променят, а собствеността на влаковете ще остане на държавата. Не се предвижда и увеличение на субсидията с новия договор за обществена услуга.
Вицепремиерът заяви, че Колективният трудов договор на служителите, които в момента работят в БДЖ, ще действа за целия срок на договора за обществена услуга. Той подчерта, че като част от Европейския съюз, България трябва да подходи с отговорност към всички работещи.
Проектът предвижда разделянето на железопътната мрежа на три региона – западен с 75%, северен с 14% и южен с 11%. Процедурата се очаква да стартира до края на юли, а между 30 октомври и 31 декември трябва да се извърши класиране и да се подпишат договорите. От 1 януари 2026 г. е предвиден 11-месечен срок за мобилизация на избраните изпълнители, а от 13 декември 2026 г., заедно с новия график за движение на влаковете, те трябва да започнат своята работа. Договорът за обществена услуга е за срок от 12 години.
Коментари (0)
Все още няма коментари.