Срещата, организирана от Съвета на браншовите организации при Българската търговско-промишлена палата, бе посветена на предстоящите процедури по две оперативни програми, управлявани от Министерството на иновациите и растежа – „Конкурентоспособност и иновации в предприятията" (ПКИП) и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" (ПНИИДИТ). Форумът привлече над 100 представители на фирми, браншови организации, научни среди и регионални палати.
Илияна Илиева, главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност" към МИР, подчерта, че до края на годината предстоят над 20 процедури по двете програми за повече от 1 млрд. лв. Фокусът е върху подпомагането на микро, малки и средни предприятия, включително в областта на дигитализацията, енергийната ефективност и въвеждането на технологии от Индустрия 4.0.
Албена Мерачена, заместник-директор и ръководител на сектор "ПКИП" в МИР, представи конкретните процедури, които ще бъдат обявени до края на 2022 г. Те включват мерки за насърчаване на инвестициите в съвременни ИКТ, подобряване на енергийната ефективност и използване на възобновяеми източници, както и подкрепа за внедряване на иновации в предприятията, разположени на територията на местни инициативни групи (МИГ) и в северните райони на страната.
Лора Йосифова, началник на Сектор „ПНИИДИТ" в Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност", представи процедури по програма ПНИИДИТ, насочени към развитие на иновационни клъстери, предоставяне на малки иновативни грантове за МСП, зелени и цифрови партньорства, както и програми за сътрудничество между бизнеса и научните организации.
Срещата бе оценена като изключително полезна от представителите на бизнеса, тъй като им предостави детайлна информация за предстоящите възможности за финансиране, което ще ги улесни и мотивира при кандидатстването по проекти.
Коментари (0)
Все още няма коментари.