Енергийният заместник-министър Красимир Ненов представя визията за бъдещето на въглищните региони в България

Алексей Автор Мария Георгиева
18.06.2025 • 19:51
2329 прегледа
0 коментара
Енергийният заместник-министър Красимир Ненов представя визията за бъдещето на въглищните региони в България
Снимка от Pexels

Заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов изразява умерен оптимизъм относно перспективите пред въглищните региони в страната. Той подчертава ролята на въглищната енергетика за енергийната сигурност и необходимостта от пренастройване на работата, за да се съхрани жизнеспособността на мините и централите. Разработените териториални планове и планът за декарбонизация на Българския енергиен холдинг осигуряват перспективи за развитие и социално-икономическа трансформация на въглищните региони.

Заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов изрази умерен оптимизъм по отношение на бъдещето на въглищните региони в България. Той подчерта, че днес имат по-ясна картина за тяхното развитие, базирана на актуализирания Интегриран план Енергетика – климат, в който на въглищната енергетика е отделено ключово място в преходния период.

Ненов акцентира върху ролята на въглищната енергетика за енергийната сигурност на страната, което налага необходимостта от пренастройване на работата, така че в преходния период да бъде съхранена жизнеспособността на мините и на централите, които работят с тази суровина. Според него, въглищата са важен местен ресурс, който в момент на криза е доказал своята значима роля за енергийната сигурност и независимост.

Заместник-министърът посочи, че предизвикателствата, свързани с устойчивото развитие, налагат добивът да бъде съсредоточен върху най-перспективните участъци, а паралелно с това работата на останалите терени да бъде фокусирана върху тяхното възстановяване и подготовката им за нови икономически дейности.

Ненов подчерта, че разработените териториални планове за трите въглищни региона осигуряват перспективи за развитие и дават различни възможности и мерки за социално-икономическа трансформация. Той откроил и партньорството на Министерството на енергетиката с международни финансови институции в търсене на възможности за финансиране на нови проекти.

Според заместник-министър Ненов, Българският енергиен холдинг работи по план за декарбонизация, който ще позволи отключване на допълнителни възможности за нови икономически дейности във въглищните региони.

Автор Мария Георгиева
Мария Георгиева

Автор на тази статия

Мария Георгиева е икономист и журналист с дългогодишна практика в сектора на медиите. Работила е като анализатор в частния сектор преди да премине към журналистиката.

Специализирана в икономически политики, пазарен анализ и агроикономика. Привърженик на достъпната и разбираема финансова журналистика.

Тагове:
регионално развитие енергийна сигурност зелена трансформация въглищна енергетика икономическа трансформация
Сподели:

Коментари (0)

Avatar

Все още няма коментари.