Българският парламент се готви да приеме епохални промени във висшето образование, които обещават значително облекчение за студентите чрез драстично намаляване на таксите за обучение.
Политическите формации ITN, GERB и BSP внесоха законодателни поправки, които пряко отговарят на нарастващото недоволство сред студентската общност. Предложените изменения предвиждат 40-процентово намаление на таксите за платено обучение, което може да промени изцяло финансовата тежест върху младите хора.
Студенти от Софийския университет и други висши учебни заведения организираха мащабни протести пред сградата на Националното събрание. Демонстрантите настояват за конкретни и справедливи решения относно цената на образованието и бъдещето на висшето образование в България.
В допълнение към образователните промени, депутатите ще разглеждат и други ключови въпроси. В дневния ред са включени избор на ръководство на Националния институт за социално осигуряване, като за негов ръководител е предложена настоящата заместник-ръководителка Весела Караиванова-Начева.
Парламентарната програма включва още второ четене на измененията в Административно-процесуалния кодекс и Закона за международния търговски арбитраж, както и първо гласуване на промени в Закона за държавната собственост.
Политическото напрежение ескалира и около евентуален вот на недоверие. Партия MECH обяви, че общо събрание за вот на недоверие няма да има, но в 14:00 часа е насрочена среща между парламентарните групи MECH и PP-DB за обсъждане на мотивите за евентуално сваляне на правителството.
Опозиционната партия "Възраждане" отправи остър ултиматум - ако днес не бъде внесено предложение за вот на недоверие, те ще подготвят собствен проект за сваляне на кабинета.