Законодателни промени, свързани с въвеждането на еврото в България, предизвикват остра полемика сред политическите среди и бизнес общността. Народният представител Мартин Димитров от парламентарната група на ПП-ДБ отправя сериозни критики към предложените механизми за контрол върху ценообразуването.
В експертен коментар пред националното радио депутатът определя новите текстове като "скандални", подчертавайки прекомерните правомощия, които се предоставят на държавните институции. Конкретно той поставя под съмнение капацитета на Комисията за защита на потребителите да осъществява мащабен мониторинг върху ценовите равнища в национален мащаб.
Ключов момент в критиката му са предвидените механизми за държавна намеса при установяване на прекомерно поскъпване. Според Димитров предложените мерки наподобяват практики от авторитарни режими, включващи въвеждане на изкуствени ценови тавани и фиксирани търговски надценки.
Като илюстрация на несъстоятелността на подобен подход, парламентаристът посочва опита на Хърватия. Там опитите за директен държавен контрол върху пазарните процеси не постигнали желания ефект за овладяване на инфлацията.
Сред спорните текстове е и изискването търговските вериги да докладват ежеседмично своите цени на контролните органи. Макар идеята да цели повишаване на пазарната прозрачност, Димитров я определя като неефективен административен подход.
Особено критичен е народният представител към намерението за създаване на държавни магазини. Той категорично определя тази идея като "страшна глупост", позовавайки се на негативния исторически опит по времето на социалистическата система.
Според парламентарната позиция единственият реален механизъм за регулация са пазарните принципи. Законопроектът, предвиждащ забрана за повишаване на цените от 8 август до края на годината, се определя като потенциално дискриминационен спрямо бизнеса.
Димитров предупреждава за риск от изкуствено разделение на стопанските субекти на "добри" и "лоши" играчи, което може да наруши нормалната пазарна конкуренция.
Цялостната оценка на депутата е, че предложените промени представляват опасна намеса в икономическите процеси, която може да има контрапродуктивни последствия.