Министърът на околната среда и водите Манол Генов изтъква, че за провеждане на ефективна екологична политика са необходими съвместни усилия на всички заинтересовани страни – законодателна и изпълнителна власт, научни общности, граждански организации и целия потенциал на нацията. Според него чистата индустрия означава по-ниски дългосрочни разходи за енергия, намалени рискове от регулаторни санкции и въглеродни такси, цифровизация и достъп до нови пазари и потребители.
Министър Генов подчертава, че зеленият преход и декарбонизацията са възможност за логичен, разходо-ефективен и устойчив нов модел на развитие, от който можем да спечелим, опазвайки природата и бъдещето си. Той изтъква, че добивната промишленост в България има ключово значение не само за икономиката, но и за осигуряването на суровини за новите зелени технологии. Чрез иновации, дигитализация и отговорно управление, секторът може да бъде двигател на трансформацията към нисковъглеродна и кръгова икономика.
Министър Генов предупреждава, че не трябва да допуснем укрепването на стратегическата ни автономност при производството на ключови суровини и продукти да доведе до замяна на една зависимост с друга. Той припомня, че България многократно е призовавала към баланс между амбиция и прагматизъм, като е отстоявала, че на бизнеса и индустрията трябва да се предостави посока и стабилна, предвидима регулаторна рамка с поне 10-годишен хоризонт.
Според министър Генов, бизнесът е този, който създава работни места и движи икономиката, когато бъде оставен да работи при разумна регулация. Той подчертава, че не трябва да губим фокус и да пренебрегваме значението на екологичното законодателство, нито да неглижираме и забравяме за екологичните процедури в стремежа си да опростим и улесним прехода.
Зам.-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов посочва, че морската икономика има значителен потенциал за растеж, но той е неразривно свързан със съхраняването и възстановяването на морските екосистеми. Той отбелязва, че в България се наблюдава видимо подобрение при изследванията за качеството на морските води, но има тревожна тенденция към намаляване на количествените показатели за подземните води.
Вижте още подобни статии
Според Костадинов, едно от най-големите предизвикателства на екологичната политика е да я превърнеш в хоризонтален принцип, който да „пронизва" всяка човешка дейност. Той посочва, че въпреки че България работи в съответствие с Рамковата директива за водите, все още липсва интегрирано, цялостно и единно управление на водите в съответствие с Националната стратегия.
Коментари (0)
Все още няма коментари.