Икономическият зам.-министър Дончо Барбалов откри работна среща, организирана съвместно с Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), за представяне на основните приоритети в подкрепа на индустрията и малките и средни предприятия (МСП) в България.
Барбалов обяви, че Министерството на икономиката и индустрията работи активно върху разработването на Националната индустриална стратегия с хоризонт до 2030 г. Целта на стратегията е трансформация на преработващата и добивната индустрия чрез внедряване на нисковъглеродни и ресурсно ефективни технологии, укрепване на веригите за доставки на критични суровини и създаване на подходяща индустриална инфраструктура. Проектът се реализира с подкрепата на Европейската комисия чрез Инструмента за техническа помощ.
По време на дискусията с представителите на БАСЕЛ бяха обсъдени и предстоящите промени в европейското законодателство за обществените поръчки, включително възможността за въвеждане на изисквания за използване на европейско оборудване.
Зам.-министърът подчерта, че дигитализацията на МСП е един от шестте приоритета на Националната стратегия за малките и средни предприятия. Чрез целенасочени инвестиции в цифрова трансформация се стимулират иновации и се създават условия за устойчива икономическа трансформация. Министерството реализира редица конкретни мерки, сред които подкрепа за внедряване на информационни и комуникационни технологии, обучения за дигитални и управленски умения, както и нови инструменти за дялово финансиране на стартъпи и рискови проекти в сферата на дигитализацията.
Барбалов подчерта и ролята на Службите по търговско-икономическите въпроси (СТИВ) към Министерството за подпомагане на българския бизнес зад граница. СТИВ предоставят ценна информация за чуждестранни пазари, търговски партньори и инвестиционни възможности. Министерството работи за засилване на мрежата от служби и повишаване на ефективността им в полза на бизнеса.
Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) е създадена преди 30 години и представлява 115 български и международни компании, организации и институции. Електротехническият и електронният сектор в България обхваща около 1300 компании, които осигуряват заетост на над 57 000 служители и генерират годишен оборот от 5,5 милиарда евро.
Коментари (0)
Все още няма коментари.