Предизвикателството ще събере ученици, студенти, преподаватели, професионалисти и независими разработчици от цял свят на възраст 16+, за да създадат иновативни VR решения в подкрепа на глобалната борба с киберпрестъпността. Участието е безплатно и възможно както на място в Бургас, така и онлайн.
Участниците ще имат възможност да разработят прототипи на VR преживявания, насочени към теми като киберсигурност, дигитална етика и устойчивост на обществото към технологични заплахи. Проектите трябва да бъдат съвместими с платформите Meta Quest 3 и Meta Quest 3S, и да бъдат разработени под отворен лиценз. Оценяването ще се извършва от международно жури на база техническа реализация, оригиналност, визуално представяне и тематична релевантност.
Отборът или индивидуалният участник, класирал се на първо място, ще получи уникалната възможност да представи своя проект на международни събития на ООН, посветени на киберпрестъпността и иновациите в дигиталната сигурност. Очакваните локации включват Виена (Австрия), Доха (Катар) или Ханой (Виетнам), като изборът зависи от календара на UNODC.
Класираните на второ и трето място отбори ще бъдат отличени с безплатни пропуски (на стойност €399 на човек) за участие в Web3 Summit в Берлин, който ще се проведе от 16 до 18 юли 2025 г. Там те ще имат възможност да демонстрират своите проекти пред водещи експерти от сферата на блокчейн технологиите и Web3, както и да участват в специална надпревара за нови награди и възможности за финансиране и партньорства.
Освен това, всички участници, които завършат хакатона, ще получат Knowledge Token® – дигитална валута на знанието, която може да бъде използвана за регистрация в бъдещи глобални събития, симпозиуми и обучения, организирани от The Knowledge Foundation. Това ще им предостави дългосрочен достъп до международна мрежа от иноватори, преподаватели и организации, работещи в полето на дигиталната етика и технологичното образование.
"Иновациите и креативността, съчетани с реален социален принос, са в основата на "КреаТех България". Радваме се, че заедно с партньори от глобален мащаб можем да дадем сцена на млади таланти от региона и Европа да работят по значими каузи чрез VR технологии," разказва Геновева Христова, председател на "КреаТех България".
Събитието е тясно свързано с прилагането на новоприетата Конвенция на ООН срещу киберпрестъпността, одобрена от Общото събрание на 24 декември 2024 г., и цели да насърчи ангажираността на младите хора и технологичните общности в усилията за нейното прилагане.
Коментари (0)
Все още няма коментари.