Таксиметрови апарати в правен капан пред въвеждането на еврото

17.07.2025 | Икономика

Български таксиметров синдикат алармира за критичен проблем с електронните апарати, които не могат да отразяват цени в лева и евро по време на преходния период след влизането в еврозоната.

Снимка от Users Omnibus, Uris on en.wikipedia, Wikimedia Commons, под BSD

Липсата на ясна нормативна уредба поставя таксиметровия бранш пред сериозно предизвикателство във връзка с предстоящата валутна промяна. Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, разкри пред БНР мащабните технически затруднения, които секторът ще изпита при въвеждането на еврото.

Основният проблем се корени в остарялата техническа инфраструктура на таксиметровите апарати. Към момента нито един таксиметров автомобил не разполага с устройство, способно да генерира касов бон едновременно в двете валути – лева и евро.

Експертът подчерта изключителната нормативна неяснота около тези устройства. "Апаратите са извън всякаква регистрация и се намираме в пълен правен вакуум", категоричен беше Цветков. Според него съществуващата законодателна рамка не предоставя никакви конкретни инструкции към производителите.

Законът за въвеждане на еврото третира таксиметровите апарати по специфичен начин. Макар че не се изисква задължителна визуализация в двете валути, съществуват определени изисквания към съдържанието на разплащателните документи.

Цветков посочи, че санкциите за неспазване на регулациите могат да бъдат значителни. "Със сегашните технически средства ние неизбежно ще нарушим принципа за двойно отразяване на цените през целия преходен период – от август 2025 до края на 2026 година", обясни той.

Допълнителен проблем представлява пазарът на производители. В България оперират трима производители на таксиметрови апарати, като един вече се е оттеглил. От останалите двама само един е адаптирал своето производство към европейските директиви.

Съществува и негласен натиск от един от производителите да не се предприемат съществени технически промени, което би запазило остарелите им модели на пазара. Цветков определи проблемните апарати като проектирани още през 90-те години на миналия век.

Ключовото предизвикателство е свързано с уеднаквяването на техническите изисквания в рамките на Европейския съюз. Всеки апарат трябва да отговаря на еднакви стандарти, което към момента не е изпълнено.

Експертът призова Министерството на финансите и Министерството на транспорта да заемат официална позиция по въпроса и да предложат конкретни решения преди влизането в еврозоната.

Проблемът поставя под въпрос готовността на таксиметровия бранш да посрещне предизвикателствата на валутната промяна и изисква спешни нормативни и технически корекции.