Цифров продуктов паспорт: Новите стандарти и предизвикателства пред бизнеса

Редакция BurgasMedia Мария Георгиева
19.06.2025 • 12:12
2358 прегледа
0 коментара
Цифров продуктов паспорт: Новите стандарти и предизвикателства пред бизнеса
Снимка от Pexels

Проучване показва, че 83% от участниците в информационна сесия за цифровия продуктов паспорт (ЦПП) са запознати с предстоящите регулации, но само 29% се подготвят активно. Стандартизационният процес на европейско ниво е в ход, като 6 от общо 8 модула вече са в публично обсъждане. Ключови предизвикателства са свързани с рециклирането, координацията на политики и стимулиране на кръговата икономика.

Проведена анкета в рамките на информационна сесия за цифровия продуктов паспорт (ЦПП) разкрива, че 83% от участниците са запознати с регулациите за екопроектиране на устойчиви продукти и предстоящото изискване за ЦПП. Въпреки това, само 29% от тях се подготвят активно, а 54% са информирани, но все още не са започнали подготовка.

Към момента, 100% от участниците използват Глобален номер на търговската единица (GTIN) за идентификация на своите продукти. Има предпочитания към използването на един носител на данни, като QR код, който да изпълнява различни функции – достъп до ЦПП, сканиране на каса, инвентаризация, проследяване и т.н. Що се отнася до поддържането на продуктовата информация, 67% от участниците посочват ERP системи, а 0% - хартиени носители.

По време на информационната сесия, участниците бяха запознати с напредъка на дейностите на европейско ниво. Стана ясно, че в рамките на създадения технически комитет CEN/CENELEC/JTC24 се работи активно за установяване на общи принципи и технически изисквания (стандарти) за ЦПП. За 6 от общо 8 модула в искането за стандартизация са изготвени проекти на стандарти, които от 19/26.06.2025 г. влизат във фаза Обществено допитване.

Представители на различни сектори - текстил, строителни материали, електроуреди, мебели, бързооборотни стоки и др., участваха в дискусиите. Сред ключовите акценти беше значението на рециклирането като неотменима част от устойчивостта. Участници, ангажирани в събирането и преработката на текстил и други материали, подчертаха, че ЦПП има потенциала да улесни процесите по проследимост и отчетност, но за да бъде ефективен, той трябва да бъде подкрепен от реални механизми за повторна употреба и преработка.

В тази връзка, беше посочено, че в България темата за рециклирането все още не заема достатъчно стратегическо място в обществените политики. Това изисква по-активна и координирана роля от страна на ресорните министерства – чрез създаване на ясна регулаторна рамка, стимули за бизнеса и интегрирани мерки, които да насърчат кръговата икономика в синхрон с европейските изисквания.

Събитието беше открито официално от Цветан Симеонов, Председател на УС на БТПП и Председател на GS1 България. Участие взеха представители на фирми, ресорни министерства, научни институти и университети.

Автор Мария Георгиева
Мария Георгиева

Автор на тази статия

Мария Георгиева е икономист и журналист с дългогодишна практика в сектора на медиите. Работила е като анализатор в частния сектор преди да премине към журналистиката.

Специализирана в икономически политики, пазарен анализ и агроикономика. Привърженик на достъпната и разбираема финансова журналистика.

Тагове:
рециклиране кръгова икономика цифров продуктов паспорт екопроектиране стандартизация
Сподели:

Коментари (0)

Avatar

Все още няма коментари.

Свързани статии