Според учените от Лабораторията по слънчева астрономия към Института за космически изследвания (ИКИ) и Института по слънчево-земна физика, след вчерашната мощна слънчева изригване, активността на звездата рязко спада. Индексът на слънчевата активност се е отдалечил от дъното и се намира в слаба оранжева зона, а сутринта е регистрирана още една, но по-слаба изригване.
Учените подчертават, че "глобално звездата спи" и на снимките от космическите телескопи се виждат само "малки признаци на живот" в източната част на Слънцето, но реална активност все още няма. Според прогнозите за следващите дни, съществува малка вероятност за магнитни бури, свързани с възможно разширяване на корональна дупка към екватора. Обаче, до 22 май 2025 г. тези рискове се очаква да изчезнат напълно.
Вижте още подобни статии
Припомня се, че предишната слънчева изригване от клас X доведе до увеличаване на потока от тежки заредени частици в околоземното космическо пространство. Слънчевата активност намалява по-бързо от очакваното, след въздействието на корональната дупка, която през уикенда предизвика значително повишаване на скоростта на слънчевия вятър до 800-900 км/сек. Учените предупреждаха, че Слънцето ще стане "абсолютно скучно".
Коментари (0)
Все още няма коментари.