Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изтъкна, че най-големите икономически загуби в бъдеще ще бъдат, ако не успеем да осигурим необходимите кадри за индустриите. Той посочи, че от 2016 г. е започнала политика за финансиране на висшето образование според търсенето на пазара на труда, което е довело до значително увеличаване на приема в технически и природни науки, както в университетите, така и в професионалните гимназии.
Вълчев подчерта, че заедно с бизнеса трябва да продължат усилията за популяризиране на условията на труд в индустриите, за да бъде по-търсено това образование сред младежите и студентите. "Ние сме съюзници и е много важно да работим заедно и в координация за постигане на устойчиви резултати", заяви министърът.
За новата учебна година се увеличава приемът за машинни инженери във висшите училища. Вълчев обясни, че е важно да се поддържа високо качество на обучението, затова са започнали разговори с университетите за изискванията към студентите и условията за прием в някои специалности. Като пример той даде специалност "Икономика", където тази година 15% от приема ще се обвърже с оценка от матура по математика, а през следващата този дял ще се увеличи на 50%. Предстои подобен разговор и за инженерните специалности, където балансът между недостига на кадри и изискванията към тях е много труден.
Вижте още подобни статии
Болгарски пазар на труда: Драстичен недостиг на работна ръка тласка работодателите към чуждестранен персонал
Асен Василев разкрива опасни законодателни инициативи на управляващите
УНСС стартира революционни магистратури за дигиталното бъдеще
Студентски протести разтърсват парламента заради драстично намаляване на такси
Срещата, на която министър Вълчев участва, бе открита от председателя на УС на Българската браншова камара машиностроене Виолин Ненов. В нея взеха участие и вицепремиерът Томислав Дончев, заместник-министър на труда Гергана Алексова-Великова, народният представител Петя Занкова, областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова и кметът на Пазарджик Петър Куленски.
Коментари (0)
Все още няма коментари.