Посланик Румен Александров, постоянен представител на Република България към Европейския съюз, представи позицията на страната ни на редовно заседание на Съвет "Общи въпроси", проведено днес в Люксембург. Заседанието се проведе с оглед на предстоящото заседание на Европейския съвет на 26 юни, на което се очаква да бъдат обсъдени и приети заключения по широк кръг теми, включително ситуацията в Украйна и Близкия изток, сигурността и отбраната на ЕС, външните отношения, конкурентоспособността и Западните Балкани.
Сред темите в дневния ред на Европейския съвет е и приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Посланик Александров подчерта пълната готовност на България за присъединяване към еврозоната - в техническо, институционално и политическо отношение, което е било констатирано в конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, както и потвърдено от Еврогрупата и Съвет ЕКОФИН на заседанията им в края на миналата седмица. В тази връзка, той благодари за включването на това важно признание в заключенията и изрази увереност, че Европейският съвет ще подкрепи своевременното и успешно приключване на процеса на присъединяване.
България потвърди своята последователна подкрепа за Украйна и за колективните усилия на ЕС за прекратяване на руската агресия. Посланик Александров подкрепи призивите за 30-дневно примирие и отбеляза значението на протичащите в Истанбул мирни преговори, като подчерта ролята на дипломацията за постигане на трайно и справедливо мирно решение.
По темата Близък изток, българският представител изрази дълбока загриженост от ескалацията в отношенията между Израел и Иран и призова за максимална сдържаност с цел избягване на регионален конфликт. Той настоя за поддържане на всички канали за комуникация с Израел отворени, като счита, че Съветът за асоцииране е подходящ форум за обсъждане на всякакви двустранни въпроси, включително свързани с изпълнението на Споразумението за асоцииране.
България приветства Стратегическия подход на ЕС към региона на Черно море, като посланик Александров изрази очакване за неговото ефективно изпълнение. Страната ни също подкрепи новите стратегии на ЕС за Единния пазар и конкурентоспособността, с акцент върху необходимостта от опростяване на регулациите и насърчаване на малките и средни предприятия.
По отношение на Западните Балкани, посланик Румен Александров подчерта, че процесът на присъединяване се основава на собствените заслуги на държавите кандидатки за членство в ЕС. Що се отнася до Република Северна Македония, той реферира към продължаващите негативни развития, включително и сериозните проблеми с дискриминация и институционален натиск върху българите в страната. Александров отбеляза решението на българското Народно събрание от 30 май 2025 г., с което се потвърждава ангажиментът на страната ни към Европейския консенсус от юли 2022 г., приет единодушно от Съвета на ЕС, като подчерта, че само чрез неговото цялостно ефективно изпълнение Република Северна Македония може да осъществи напредък в процеса на европейска интеграция.
Съветът обсъди и пакета по Европейския семестър 2025. Мнозинството държави-членки подкрепиха специалното внимание отделено в специфичните препоръки за 2025 г. на конкурентоспособността и връзката на семестъра с Компаса по конкурентоспособност.
Коментари (0)
Все още няма коментари.