Здравната система се модернизира с мащабен проект за медицинска техника

Katya Автор Емилия Найденова
30.06.2025 • 14:42
2194 прегледа
0 коментара
Здравната система се модернизира с мащабен проект за медицинска техника
Снимка от Pexels

Министерството на здравеопазването представи финалните резултати от мащабен национален проект за подкрепа на извънболничната медицинска помощ, който обхвана 47 лечебни заведения и 6 центъра за трансфузионна хематология.

На официална церемония в Министерството на здравеопазването бяха представени ключовите постижения на мащабен инфраструктурен проект, насочен към укрепване на медицинския сектор в условията на епидемична криза. Събитието се проведе на 27.06.2025 година и обхвана периода на изпълнение от 23.05.2022 до 30.06.2025 година.

Водещ експерт на форума беше доц. Марияна Василева – ръководител на проекта и ключов служител в дирекция „Изпълнение на проекти, програми и стратегии". Сред присъстващите бяха представители на диагностично-консултативни центрове, медицински експерти, специалисти от Националния център по трансфузионна хематология и журналисти.

Основната цел на проекта беше свързана с подобряване капацитета на извънболничната медицинска система за диагностика, лечение и проследяване на пациенти с инфекциозни заболявания, включително коронавирусна инфекция и постковид синдром.

В рамките на изпълнението бяха модернизирани общо 47 лечебни заведения чрез мащабна доставка на специализирана медицинска апаратура. Конкретните инвестиции включваха: 47 преносими рентгенови апарата от тип „Кугел", 62 ЕКГ апарата с 6/12 канала, 47 аспиратора, 51 автоклава за стерилизация, 59 автоматични хематологични анализатора, 47 транспортни респиратора за спешна помощ и 47 портативни ехографи.

Паралелно с това бяха подкрепени и шест центъра по трансфузионна хематология – Националният център в София и регионалните центрове във Варна, Пловдив, Стара Загора и Плевен. На тези структури беше предоставена специализирана апаратура за диагностика на донори, включително автоматизирани системи за имунологични изследвания и анализ на антитела.

Ключов акцент в проекта беше провеждането на специализирани обучения за медицински специалисти, които ще работят с новата техника. Общо 1079 системи за телемедицинско наблюдение бяха инсталирани, което допълнително повиши качеството на медицинското обслужване.

Крайната цел на интервенцията беше създаването на по-устойчива и гъвкава здравна система, способна да посреща бъдещи епидемични предизвикателства. Проектът беше финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж" 2014-2020 и представлява значима инвестиция в националната здравна инфраструктура.

Ръководството на Министерството на здравеопазването изрази специални благодарности към екипа на Управляващия орган в Министерството на регионалното развитие за подкрепата при реализирането на този мащабен здравен проект.

Автор Емилия Найденова
Емилия Найденова

Автор на тази статия

Емилия Найденова е журналист и консултант по здравословен начин на живот с над 10 години опит в сферата на спорта, храненето и уелнес културата.

Завършила е специалност „Рехабилитация и кинезитерапия“, а след това се посвещава на писането и популяризирането на съвременни и достъпни решения за по-добро здраве.

В личния си блог и социалните мрежи споделя тренировки, рецепти и вдъхновения за активен живот.

Тагове:
здравна система трансфузионна хематология медицинска апаратура извънболнична помощ COVID-19
Сподели:

Коментари (0)

Avatar

Все още няма коментари.