Специалисти отбелязват, че подобни явления могат да носят потенциална опасност. Освен привидно безобидния прах, дъждовете могат да съдържат микрочастици пластмаса, тежки метали и други замърсители, които се пренасят на големи разстояния. Това поражда притеснения относно въздействието им върху човешкото здраве и околната среда.
Община Бургас вече издаде препоръки към гражданите:
– при възможност да избягват излизания по време на такива валежи;
– да не оставят храна и напитки на открито;
– да избягват контакт с дъждовната вода, особено деца и хора с алергии;
– да почистват добре повърхностите, върху които се е натрупал прах.
Гражданите споделят снимки в социалните мрежи: автомобили, балкони и улици изглеждат така, сякаш през града е минала пясъчна буря. За мнозина това е първа среща с подобно явление, въпреки че за региона то вече не е рядкост.
Подобни атмосферни явления се превръщат в част от климатичната реалност. Повишената честота на мръсните дъждове се свързва с глобални промени в атмосферата, засилване на прашните бури и нарушаване на обичайните климатични цикли.
Еколозите подчертават необходимостта от системно наблюдение на качеството на въздуха и атмосферните процеси, както и от информираност сред населението за потенциалните рискове. Климатичните промени вече не са абстрактна концепция, а фактор с пряко влияние върху ежедневието – дори и в България.
Вижте още подобни статии
Опасна жега в Бургас: Системата BG-ALERT алармира за критични температури
Огнена стихия в Източното Средиземноморие: Рекордни температури и опустошителни пожари
Опасна жега атакува България: Експертни препоръки за физическа активност при екстремни температури
Астрономически спектакъл: Метеорни потоци озаряват българското лятно небе
Коментари (0)
Все още няма коментари.