Държавата отпуска 2000 лева финансова подкрепа за пострадали от огнени бедствия

22.07.2025 | Социална политика

Министерството на труда и социалната политика обяви извънредна финансова помощ за засегнати граждани след скорошни пожари, като размерът на компенсацията възлиза на около 2000 лева.

Снимка от (Photograph used by permission of the USDA Forest Service.), Wikimedia Commons, под CC BY 2.5

Министър Борислав Гуцанов съобщи по време на Национална работна среща в Пловдив, че пострадалите от горски и полски пожари могат да получат еднократно финансово подпомагане. Помощта ще бъде в размер на три пъти линията на бъдност, което практически означава около 2000 български лева.

Процедурата по кандидатстване е изключително опростена - заинтересованите граждани трябва да подадат заявление в съответната регионална дирекция на Агенцията за социално подпомагане. Средствата ще бъдат осигурени от държавния бюджет чрез Министерството на труда и социалната политика.

По време на работната среща министър Гуцанов представи и редица ключови приоритети за развитие на трудовия пазар. Той подчерта, че България е постигнала забележителни резултати с равнище на безработица от 5,1% през първата половина на годината, което я нарежда сред водещите европейски държави по този показател.

Въпреки положителните тенденции, Гуцанов откри и сериозни предизвикателства. Според него заплащането остава критично нисък национален приоритет, като България продължава да е сред държавите с най-ниски трудови възнаграждения в Европейския съюз.

Министърът прогнозира, че минималната работна заплата най-вероятно ще достигне около 1200 лева през следващата календарна година, при запазване на настоящите законови разпоредби в Кодекса на труда.

Сред другите акценти в изложението си Гуцанов постави демографската криза като ключов национален проблем. Статистическите данни показват, че 24% от българското население е над 65-годишна възраст, а средната възраст е 45,3 години.

Като възможно решение министърът представи програма „Избирам България", която цели привличане на български граждани, живеещи извън страната. Паралелно с това се очаква около 50 000 работници от трети страни да бъдат привлечени в България през 2025 година с цел компенсиране на кадровия недостиг.

Правителството планира създаването на специален регистър за проследяване на икономически неактивните хора, като към момента около 200 000 души в трудоспособна възраст нито работят, нито получават образование.

В допълнение, министерството обяви планове за увеличаване на помощите за млади семейства и майчинските обезщетения през 2026 година, след като бъдат осигурени необходимите финансови средства чрез развитие на трудовия пазар.