Бургаската музикална сцена се превръща в епицентър на творческо вдъхновение, разкриващ дълбоки културни пластове зад традиционния фестивал „Бургас и морето". Д-р Лорис Мануелян – лекар по професия и душевност на изкуството – разкрива интимните детайли на този половинвековен музикален форум.
От 1973 година градът се утвърждава като същинска столица на българската популярна музика, раждайки най-добрите композитори, текстописци и аранжори. Мануелян определя музиката като „универсален език на Господ", подчертавайки нейната духовна и обединителна същност.
Личната история на експерта препраща към първото издание на фестивала, когато той е бил осемнадесетгодишен ученик. Негов текст е бил номиниран и отличен, а легендарният Найден Андреев го превръща в песен, изпята от Лили Давиткова и Росен Петров с оркестъра на Иван Пантелеев.
Повече от половин век по-късно, д-р Мануелян вече е част от журито, продължавайки да бъде свидетел и участник в музикалната еволюция на Бургас. Той подчертава, че градът надхвърля тесните професионални рамки, представлявайки широко и многопластово културно пространство.
Фестивалът „Бургас и морето" се превръща в повече от музикално събитие – той е своеобразен летопис на българската естрадна култура, който привлича интереса не само на местните жители, но и на хора от цялата страна.
За Мануелян човешката същност не се изчерпва с една професия. Бургаският дух е многопластов, динамичен и неограничен, точно както самата музика – универсален език, който говори директно към сърцето.