Финансовият орган на Обединеното кралство - Службата за финансово регулиране (FCA), наложи значителна парична санкция на Барклайс заради сериозни пропуски в управлението на финансовите рискове. Глобата от 42 милиона лири е резултат от две паралелни разследвания, свързани с две конкретни компании - Стънт & Ко и УелтТек.
Основната част от наказанието - 39.3 милиона лири, е свързана с дейността на Стънт & Ко. Регулаторът установи, че банката не е извършила необходимия мониторинг на тази сметка. В рамките на по-малко от 14 месеца компанията е получила близо 46.8 милиона лири от съмнителната фирма Фоулер Олдфийлд, известна като мащабна операция за изпиране на пари.
Интересен детайл е, че Барклайс е предприел преглед на експозицията си към Фоулер Олдфийлд едва след като научава за решението на FCA да преследва друга банка - НатУест, заради връзката ѝ със същата компания.
Останалата част от глобата - 2.7 милиона лири, е свързана с пропуски при проверката на УелтТек. Финансовият регулатор подчерта, че банката можела лесно да установи, че тази фирма няма право да държи клиентски средства, като просто погледне официалния регистър.
Допълнителен контекст разкрива, че през декември 2024 година един от основните партньори на УелтТек - Джон Данс, е обвинен в множество криминални престъпления, включително изпиране на пари и измама. Неговото дело е насрочено за септември 2027 година в Кралския съд в Саутуорк.
Представителката на FCA - Терез Чеймбърс, отбеляза, че Барклайс получава значително намаление на глобата заради пълното си съдействие по време на разследването и доброволното обезщетение към засегнатите клиенти.
От банката категорично заявиха, че остават дълбоко ангажирани в борбата срещу финансовите престъпления. Те подчертаха, че разследването на Стънт & Ко се отнася към исторически случаи на изпиране на пари и не съдържа констатации за нарушаване на съответните регулации.
Този случай не е изолиран за финансовата институция. Преди това Барклайс вече е бил санкциониран два пъти от FCA - през 2022 година с 783,800 лири заради пропуски при взаимоотношения с фалирала разплащателна компания, и през 2015 година с 72 милиона лири заради неадекватен контрол върху рисковете при работа с високорискови клиенти.
Случаят подчертава сериозните предизвикателства пред финансовите институции по отношение на превенцията на финансови престъпления и необходимостта от постоянен, задълбочен мониторинг на клиентските сметки.