Правителството постигна значителен напредък в преговорите с европейските институции, като успя да модифицира Плана за възстановяване и устойчивост чрез премахване на ключови административни пречки. Одобрените изменения са резултат от целенасочени усилия за опростяване на изпълнението и увеличаване на инвестиционния потенциал.
Основните трансформации включват драстично намаляване на бюрократичните изисквания. Броят на етапите и целите е редуциран от първоначалните 321 на 259, като паралелно броят на плащанията е свален от девет на пет. Този подход цели да ускори процесите и да улесни практическата реализация на заложените реформи.
Ключов момент в преразглеждането е преориентирането на инвестиционните приоритети. Отпаднали са проекти, които не могат да бъдат реализирани в определения срок, като на тяхно място са предложени нови инициативи в сферата на енергийната ефективност и транспортната инфраструктура.
Чрез одобрението на компонента REPowerEU страната ни получава допълнителен финансов ресурс от 479 млн. евро. Тези средства са насочени към конкретни мероприятия: преодоляване на енергийната бедност, подпомагане либерализацията на електроенергийния пазар и стимулиране внедряването на възобновяеми енергийни източници.
Стратегическите приоритети на Плана остават непроменени – силен фокус върху зеления преход с 49% от средствата и дигиталната трансформация с 20,6% от общите разходи. Предстои Съветът на Европейския съюз да прегледа и потвърди оценката на Европейската комисия в четириседмичен срок.