Софийският университет „Св. Климент Охридски" бе домакин на 25-ия Melammu Workshop, международна научна конференция, посветена на „Гадателските техники в Древния Близък Изток и Средиземноморския свят". Форумът се проведе на 29-30 май 2025 г. в Огледалната зала на университета.
Melammu конференциите са интердисциплинарни и сравнителни научни събития, фокусирани върху наследството на Древна Месопотамия и неговото разпространение. Организацията на Melammu Project, ръководена понастоящем от доц. д-р Себастиан Финк от Университета в Инсбрук, цели да изследва и популяризира този важен аспект от древната култура.
Събитието в София привлече 27 участници, сред които 5 представители на български институции като Българската академия на науките и Софийския университет. Останалите 21 участници бяха от водещи европейски университети и научни центрове, специализирани в изследванията на Близкия Изток.
Сред изтъкнатите учени, взели участие, бяха проф. Марти Нисинен, експерт в областта на близкоизточните гадания и пророчества, проф. Велизар Садовски и проф. Паоло Огнибене, специалисти по иранистика и индология, както и семитистът д-р Алинда Дамсма. Присъстваха и много гости от различни български институции.
Това бе първият път, в който Софийският университет домакинства Melammu Workshop, което е значително постижение за институцията. Предишната Melammu конференция в България се бе провела през 2008 г.
Дискусиите на форума се проведоха на най-високо професионално ниво, а организацията отговаряше на съвременните стандарти на хуманитарните науки в световен мащаб. Д-р Зозан Тархан, която ръководи събитието, бе похвалена от участниците за блестящата си работа.
Вижте още подобни статии
Представените доклади ще бъдат публикувани в сборник, редактиран от З. Тархан, от издателство Zaphon (Мюнстер), известно с прецизния си анонимен процес на рецензиране – гаранция за най-високо ниво на академична публикация.
Коментари (0)
Все още няма коментари.