Американската делегация, водена от финансовия министър Скот Бесънт, търговския министър Хауърд Лутник и търговския представител Джеймисън Грийн, ще се срещне с китайския вицепремиер Хъ Лифън в Лондон в понеделник и вторник. Преговорите идват в деликатен момент за глобалната икономика, забавена от несигурност и проблеми във веригите на доставки.
През април САЩ замразиха част от митата, наложени от Тръмп, за да даде време за търговски преговори. Тези мита, както и високите вносни данъци върху китайски стоки, обаче останаха в сила, след като американски търговски съд ги обяви за незаконни. Администрацията на Тръмп сега трябва да защити пред апелативен съд защо митата трябва да продължат да се прилагат.
Търговската война между двете страни доведе до рязко забавяне на китайския износ за САЩ, като през май той спадна с над 34% в сравнение със същия месец година по-рано. Това може да е накарало Китай да се съгласи на нови преговори в Лондон.
В Китай бавният срив на пазара на жилища през последните четири години е намалил спестяванията на средната класа, което кара домакинствата да харчат по-малко. Пекин се опитва да компенсира това с мащабна държавна кампания за изграждане на фабрики и увеличаване на износа.
Администрацията на Тръмп обаче се опасява, че този износ може да унищожи останалия американски производствен сектор. Тя е налагала мита срещу Китай и други страни, за да балансира търговските дисбаланси.
Първият кръг преговори през май в Женева завърши с обещание за временно намаляване на митата и провеждане на допълнителни разговори. Напрежението обаче се засили наскоро, след като Китай наложи ограничения върху износа на редки земни метали, което засегна веригите на доставки.
Срещата на Тръмп и китайския лидер Си Цзинпин тази седмица изглежда е намалила напрежението. Сега предстои да се види какви допълнителни отстъпки могат да направят Вашингтон и Пекин за по-широко икономическо споразумение.
Вижте още подобни статии
Преговорите в Лондон идват в момент, когато много фабрики в САЩ, Европа и Япония бързо изчерпват запасите си от редки земни магнити, произвеждани предимно в Китай. Целта на разговорите ще бъде да се възстанови доставката на тези стратегически суровини.
Коментари (0)
Все още няма коментари.