Според учените от Лабораторията по слънчева астрономия към Института за космически изследвания (ИКИ) и Института по слънчево-земна физика, след вчерашната мощна слънчева изригване, активността на звездата рязко спада. Индексът на слънчевата активност се е отдалечил от дъното и се намира в слаба оранжева зона, а сутринта е регистрирана още една, но по-слаба изригване.
Учените подчертават, че "глобално звездата спи" и на снимките от космическите телескопи се виждат само "малки признаци на живот" в източната част на Слънцето, но реална активност все още няма. Според прогнозите за следващите дни, съществува малка вероятност за магнитни бури, свързани с възможно разширяване на корональна дупка към екватора. Обаче, до 22 май 2025 г. тези рискове се очаква да изчезнат напълно.
Припомня се, че предишната слънчева изригване от клас X доведе до увеличаване на потока от тежки заредени частици в околоземното космическо пространство. Слънчевата активност намалява по-бързо от очакваното, след въздействието на корональната дупка, която през уикенда предизвика значително повишаване на скоростта на слънчевия вятър до 800-900 км/сек. Учените предупреждаха, че Слънцето ще стане "абсолютно скучно".
Коментари (0)
Трябва да влезете ...
Все още няма коментари.