Днес Европейската комисия обяви, че България е готова да приеме еврото, считано от 1 януари 2026 г. Това ще превърне страната в двадесет и първата държава членка, присъединила се към еврозоната. Тази оценка е изложена в Доклада за конвергенцията за 2025 г., изготвен по искане на българските власти, и бележи решаваща и историческа стъпка по пътя на България към приемане на единната европейска валута.
В доклада се констатира, че България изпълнява четирите номинални критерия за конвергенция, които имат за цел да гарантират, че дадена държава е готова да приеме еврото и че нейната икономика е достатъчно подготвена за това. Законодателството на страната също така се счита за съвместимо с изискванията на Договора и устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Оценката на Комисията разглежда и допълнителни фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенцията, включително промените в платежния баланс и интеграционните процеси на пазара на стоки, финансовия пазар и пазара на труда. Тази оценка се допълва от публикувания също днес собствен доклад на ЕЦБ за конвергенцията.
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) безрезервно и последователно заявяваше убедената си подкрепа за въвеждането на еврото в Република България. Тази нейна позиция залегна в Насоките за дейността на БТПП 2024-2028 г., както и в приоритетите на Асоциацията на организациите на българския бизнес (АОБР) за 2025 г.
Вижте още подобни статии
БТПП Обявява Евро Цени Преди Крайния Срок
Как евентуалната вълна от трудова миграция след приемането на еврото ще се отрази на българските семейства и социални услуги до 2026 г.?
Борисов: България - Най-Сигурната Европейска Държава с Върхови Постижения
Революция в обмена на валута: Българската поща с достъп до евро без такси
Присъединяването към еврозоната ще бъде ключова стъпка в интеграцията на българската икономика към Европейския съюз и ще доведе до засилване на икономическата стабилност и конкурентоспособност на страната.
Коментари (0)
Все още няма коментари.