В централата на Министерство на земеделието и храните се състоя мащабно работно заседание с участието на водещи експерти от институцията и представители на браншови организации. Ръководени от министър д-р Георги Тахов, участниците - включително заместник-министрите д-р Лозана Василева, Иван Капитанов, Янислав Янчев и директорът на „Напоителни системи" АД Снежина Динева, проведоха задълбочени консултации с ръководството на Асоциацията на земеделските производители в България.
Централен акцент в дискусията бяха възможностите за финансиране и модернизация на селскостопанския сектор. Министър Тахов подчерта стратегическата важност на европейските инвестиции, като съобщи, че за периода 2024-2028 година ще бъдат усвоени целево 1.5 млрд. лв. за доизграждане на шест ключови язовира. Допълнително внимание бе отделено на привличането на млади специалисти, като наскоро подписано споразумение с Университета по архитектура, строителство и геодезия осигурява активно включване на студенти в секторни проекти.
Сред конкретните постижения на срещата бяха законодателните промени в Закона за водите, които предвиждат драстично намаляване на разходите за земеделските производители - с около 80%. Снежина Динева представи детайли относно напояването на язовир Горни Дъбник, като акцентира върху необходимостта от осигуряване на допълнително налягане за напояване на царевични насаждения.
Друг значим дискусионен момент бе противодействието срещу природни бедствия, по-конкретно борбата с градушките. Заместник-министър Капитанов разкри плановете за изграждане на команден център източно от Плевен, включително избор на позиции за ракетни площадки. Министър Тахов допълни, че ще бъде приложен успешният френско-испански модел с генератори със сребърен йодид, които няма да затрудняват въздушния трафик.
В резултат на преговори с Европейската комисия, министерството постигна увеличение от 30 млн. евро за процедурата по технологична и екологична модернизация. Допълнителните средства, заедно с наличния ресурс, ще позволят одобрението на 287 нови проекта, като крайният срок за изпълнение е удължен до март 2026 година.
Предстоящите стъпки включват преглед и одобрение от Съвета на Европейския съюз, последвани от изменение на финансовото споразумение и публикуване на актуализирани насоки за кандидатстване. В процес на подготовка са и критериите за подбор на инвестиционни проекти в земеделието.
Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ, определи срещата като изключително ползотворна, като изрази благодарност за конструктивния диалог между институциите и браншовите организации.