Здравеопазването в криза: Спешни мерки за млади медици и медицински сестри

23.07.2025 | Медицина

Депутат от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" алармира за сериозен недостиг на медицински персонал и необходимост от спешни финансови решения в системата на здравеопазването.

Снимка от MatthiasChurchill, Wikimedia Commons, под CC BY-SA 4.0

Българската здравна система се намира в критично състояние, застрашена от сериозен кадрови недостиг и финансови предизвикателства. Този алармиращ извод беше направен по време на телевизионно предаване от водещия експерт в областта на здравеопазването - д-р Александър Симидчиев.

В експертен анализ депутатът от парламентарната група "Продължаваме промяната - Демократична България" подчерта, че системата изпитва остра нужда от спешни интервенции. Основните проблеми са свързани с липсата на млад медицински персонал и неадекватното заплащане на медицинските специалисти.

Според д-р Симидчиев, който е заместник-председател на парламентарната Комисия по здравеопазване, съществуват конкретни механизми за бързо разрешаване на кризата. Той предложи Министерството на здравеопазването да отпусне между 12 и 15 милиона лева под формата на допълнителни стимули за медицинските специалисти.

Ключов проблем, който беше откроен, е начинът на финансиране на болничните заведения. Националният здравноосигурителен фонд (НЗОК) не заплаща пряко медицинския труд, тъй като този компонент липсва в клиничните пътеки. Това поставя болничните ръководства в изключително затруднено положение при разпределението на финансовите средства.

Статистическите данни, представени от експерта, показват, че през последните пет години 60% от новите технологии в болниците са били инвестирани в медицинско оборудване и лекарства, но не и в човешки ресурси. Този дисбаланс допълнително задълбочава проблема с текучеството сред младите медицински специалисти.

Д-р Симидчиев подчерта, че макар да съществуват законодателни инициативи за системни промени, тяхното реализиране ще отнеме поне една година. Ето защо той настоява за незабавни действия, които могат да бъдат предприети веднага, без да се налагат съществени законодателни промени.

Сред предложените спешни мерки е създаването на целева програма, насочена към държавни и общински болници. Тази програма би могла да осигури допълнително финансиране, което да подпомогне задържането на млади медицински специалисти и подобряването на техните възнаграждения.

Експертът категорично заяви, че проблемът е системен и изисква незабавно внимание, като приоритет трябва да бъдат най-критичните фактори - недостигът на медицински сестри и ниското заплащане на младите лекари.