Военни преговори в Истанбул: Драматичен обмен на удари между Русия и Украйна

24.07.2025 | Война в Украйна

Поредният кръг преговори за прекратяване на огъня между Русия и Украйна завършва с нови въздушни атаки и загуба на човешки животи, като надеждите за мирно разрешение остават минимални.

Снимка от Capt. John Peltier, USAF, Wikimedia Commons (обществено достояние)

Поредният опит за дипломатическо разрешение на конфликта между Русия и Украйна приключи с трагични последствия. Третият кръг преговори в Истанбул, който продължи едва час, бе последван от взаимни въздушни удари, при които загинаха общо петима души.

Украинският град Харков понесе тежки щети, като трима души бяха открити мъртви под развалините на сграда. Допълнителни наранявания бяха регистрирани в градовете Черкаси и Запорожие. Особено чувствителна бе щетата върху известния одески пазар „Привоз" - обект от Световното културно наследство на ЮНЕСКО, който бе частично унищожен по време на нощната атака.

От руска страна бяха съобщени две човешки жертви и 11 ранени при удар с безпилотник над курортния град Сочи в Краснодарския край. Допълнителен въздушен удар над Харков причини наранявания на 33 души в четвъртък сутринта.

Преговорите, водени от делегациите на двете страни, показаха минимални признаци за напредък. Ръководителят на руската делегация Владимир Медински обяви споразумение за размяна на 1200 военнопленници и предложение за предаване на телата на 3000 загинали украински войници.

Представителят на Кремъл Дмитрий Песков остана скептичен относно възможността за прекратяване на конфликта, като заяви, че никакъв пробив не може да бъде очакван в краткосрочен план.

Ключов момент от преговорите бе желанието на украинската страна за среща между президентите Володимир Путин и Володимир Зеленски до края на август. Песков обаче категорично отхвърли тази идея като прибързана.

Президентът Зеленски запази дипломатическия тон, като заяви: „Ще направим всичко възможно дипломацията да проработи, но именно Русия трябва да сложи край на войната, която сама започна".

Преговорите се провеждат на фона на продължаващото напрежение и липса на съществени отстъпки от която и да е страна. Първите два кръга бяха инициирани по настояване на бившия президент на САЩ Доналд Трамп, който постави 50-дневен краен срок за прекратяване на военните действия.

Русия продължава да настоява на първоначалните си условия - неутрален статут на Украйна, драстично редуциране на нейните въоръжени сили и отказ от евентуално членство в НАТО. Тези условия обаче остават неприемливи за Киев и неговите западни съюзници.

Международната общност продължава да следи с напрежение развитието на преговорите, като надеждата за мирно разрешение на конфликта остава изключително крехка.