Предстоящата лозарска кампания се очертава като изключително рискова и проблемна поради поредица от неблагоприятни климатични фактори. Водещ експерт от бранша алармира за потенциален срив в производството на грозде, който може да предизвика значителни икономически сътресения.
Йордан Чорбаджийски, представител на Националната виноградарско-винарска палата, подчерта критичното влияние на продължителната суша и климатичните аномалии върху лозовите масиви. Според неговите думи, най-сериозно засегнати ще бъдат белите сортове лози, като в някои региони унищожението може да достигне почти 100 процента.
Експертът посочи, че съществуват стопанства с 80-100% увредени площи, които практически са лишени от възможност за реколта през настоящата година. Този срив неминуемо ще предизвика драстично повишаване на изкупните цени на гроздето, което допълнително ще утежни положението на производителите.
Чорбаджийски категорично отхвърли обвиненията във ценова спекулация, като подчерта, че поскъпването на суровината с 20-30 процента е обективна реалност, а не търговска манипулация. Като възможно решение експертът посочи евентуален внос на грозде от съседни държави като Румъния и Унгария.
Сред основните предизвикателства пред сектора е критичното състояние на напоителните системи. Въпреки че страната разполага с достатъчно водни ресурси, липсата на адекватна инфраструктура възпрепятства ефективното им използване. Чорбаджийски изрази надежда, че новото ръководство на Министерството на земеделието ще предприеме конкретни действия за възстановяване на напоителната система.
Ключов момент в неговия анализ е необходимостта от спешни инвестиции в модернизирането на съществуващата инфраструктура и предотвратяването на загубата на ценни водни ресурси. Според него, правилното управление може да гарантира стабилността на винарския сектор в бъдеще.