Върховният касационен съд потвърди решение по дело за медийни публикации

22.07.2025 | Политика

Водещ български медиен сайт "Медиапул" е осъден окончателно от най-висшата съдебна инстанция заради журналистически материали, свързани с личността на съдия Светлин Михайлов. Делото поставя поредни въпроси за границите между журналистическото разследване и клеветата.

Снимка от Pexels

Върховният касационен съд (ВКС) постанови окончателно съдебно решение срещу електронното издание "Медиапул" и неговия журналист Борис Митов. Казусът е свързан с поредица публикации, засягащи личността и професионалната репутация на Светлин Михайлов - бивш председател на Софийския градски съд.

Стояна Георгиева, главен редактор на "Медиапул", представи официална позиция пред Българското национално радио. Според нея публикуваните материали представляват добросъвестно журналистическо обобщение на вече известни обществени факти.

В центъра на медийния спор са статии, разглеждащи кандидатурата на Михайлов за нов мандат като ръководител на съдебната институция. Журналистическите разследвания включвали препратки към различни обществено достъпни източници и материали от предходни години.

Редакционният екип на "Медиапул" подчертава, че публикациите нямат за цел да компрометират конкретна личност, а да представят обективна информация за професионалния профил на кандидат за ключова съдебна позиция.

Михайлов възприема публикуваните материали като клеветнически и обидни, което инициира поредица от правни процедури. Върховният касационен съд в крайна сметка се произнася в негова полза, осъждайки медията за разпространение на неблагоприятни твърдения.

Ключов момент в аргументацията на Георгиева е, че журналистическите текстове не съдържат сензационни или напълно нови факти, а представляват систематизация на съществуваща информация от различни публични източници.

Делото повдига значими въпроси относно границите на журналистическото разследване, свободата на словото и защитата на личното достойнство в медийното пространство на България.

Към момента и двете страни - съдията и медията - запазват официални позиции, като казусът се разглежда като пореден пример за сложните взаимоотношения между медии, правосъдие и обществен интерес.

Журналистическата общност ще продължи да следи развитието на този прецедент, който може да създаде важен прецедент в българската съдебна практика по отношение на медийните публикации.