Върховният административен съд се произнесе по спорове за паркирането в Поморие

04.07.2025 | Регион

Съдебният състав разгледа касационна жалба и протест срещу наредба за паркирането в Поморие, като частично потвърди първоинстанционното решение и даде тълкуване на правилата за ползване на общински пространства.

Снимка от Pexels

В мащабно съдебно решение Върховният административен съд на Република България анализира детайлно оспорваните текстове на Наредба №23 за паркирането в град Поморие, като потвърди нейната законосъобразност с известни частични корекции.

Съдебният състав, председателстван от Любомир Гайдов, разгледа касационната жалба на Общинския съвет Поморие и касационния протест на прокуратурата, постановени срещу предходно решение на Административен съд – Бургас от 03.12.2024 година.

Основното предизвикателство пред магистратите беше да преценят дали въведените режими на платено паркиране отговарят на законовите изисквания и не нарушават правата на гражданите. Експертите подробно анализираха всеки спорен текст от наредбата.

Ключов момент в решението е тълкуването на чл. 99 от Закона за движението по пътищата, който регламентира правомощията на общините да определят зони за платено и безплатно паркиране. Съдът недвусмислено потвърди, че Общинският съвет Поморие е действал в рамките на своята компетентност.

Магистратите отхвърлиха доводите за дискриминация, като подчертаха, че правото на паркиране не е абсолютно и може да бъде регулирано от местната власт съобразно спецификите на градската среда.

Особено внимание беше отделено на процедурата по приемане на наредбата. Съдът констатира, че са спазени всички необходими административни изисквания – публично обсъждане, съгласуване с постоянни комисии и прозрачност при подготовката на документа.

В решението се посочва, че въведените различни режими на паркиране – почасово, служебно, локално и преференциално – имат за цел по-добра организация на градското пространство и не нарушават действащото законодателство.

Касационната инстанция потвърди първоинстанционното решение в частта за отмяна на два раздела от наредбата – за преференциалното паркиране и административно-наказателните разпоредби, като даде допълнителни указания за тяхното прецизиране.

Представителят на Върховната касационна прокуратура подкрепи частично становището на първоинстанционния съд, като препоръча прецизиране на текстовете относно служебните абонаменти и контролните механизми.

В заключителната част на решението съдът подчерта, че местната власт има правото да регулира паркирането съобразно местните особености, но винаги в рамките на закона и при зачитане интересите на различните групи граждани.

Решението може да бъде обжалвано пред петчленен състав на Върховния административен съд в 14-дневен срок от връчването му.