В рамките на официалното си посещение в Хърватия президентът Румен Радев извърши дълбоко символичен жест, като отдаде заслужена почит на български военнослужещи, загинали в заключителната фаза на Втората световна война срещу нацистката окупация.
Церемонията, изпълнена с военни почести, се проведе на Българското военно гробище във Вуковар, където са погребани 1027 български офицери, сержанти и войници от Първа българска армия. Заедно с хърватските си домакини Радев положи венец пред паметника с имената на загиналите български военнослужещи.
Тази година се отбелязват 80 години от участието на Първа българска армия в заключителния етап на Втората световна война, което придава допълнителна тежест и емоционален заряд на церемонията.
Непосредствено след възпоменателната церемония на българското гробище, президентът посети и Мемориала на загиналите в Отечествената война на Хърватия, който се намира в непосредствена близост до българския паметник.
„Като президент на Република България беше мой дълг да отдам почит към паметта на загиналите както българи, така и хървати", заяви държавният глава пред медиите. Той подчерта, че мемориалът напомня, че „добра война няма".
Радев изрази изключителна признателност към хърватската страна за грижите по съхраняването на паметта и поддръжката на военното гробище. „Именно паметта за тези събития може да ни помогне да предотвратяваме следващи войни", категоричен беше президентът.
В рамките на втория ден от официалната си визита в Хърватия Румен Радев проведе поредица от важни срещи с държавни ръководители, включително президента Зоран Миланович, председателя на парламента Гордан Яндрокович и министър-председателя Андрей Пленкович.
По време на разговорите бяха обсъдени широк кръг въпроси, свързани с двустранните отношения и регионалните предизвикателства. Особен акцент беше поставен върху темата за правата на българите в Република Северна Македония.
Президентът подчерта, че колкото повече България разяснява своята позиция, толкова по-ясно става, че проблемът не е двустранен, а е предизвикан от ръководството на Северна Македония, което трябва да изпълни европейските критерии и поетите ангажименти от 2022 година.
Церемонията във Вуковар се превърна в силен символичен момент, който припомня общата историческа памет и жертвите, дадени в името на свободата по време на Втората световна война.