Парламентът обсъжда революционни образователни иновации

15.07.2025 | Религия и духовност

Политическа формация представя радикални предложения за трансформация на учебния процес чрез въвеждане на нови дисциплини, целящи морално и духовно развитие на подрастващите.

Снимка от Pudelek (Marcin Szala), Wikimedia Commons, под CC BY-SA 3.0

Законодателната инициатива на „Демократична България" предизвика сериозен обществен интерес по време на експертна среща в Народното събрание на 15 юли 2025 година. Депутатът Елисавета Белобрадова представи мащабен проект за модернизиране на образователната система, който включва фундаментални промени в учебните програми.

Ключов момент в предложението е въвеждането на два иновативни учебни компонента: задължителен предмет „Добродетели" и факултативен курс „Религия". Целта на тази образователна стратегия е цялостно личностно изграждане на учениците чрез системно развитие на етични и духовни качества.

По време на дискусията бяха поканени експерти от различни държавни институции, неправителствени организации и академични среди. Те анализираха потенциалното влияние на новите дисциплини върху моралното възпитание на подрастващото поколение.

Паралелно с основните предложения бяха разгледани и въпроси, свързани с алтернативните форми на образование. Специално внимание беше отделено на регулирането на родителските кооперативи и частните детски центрове, които предоставят допълнителни възможности за обучение.

Участниците в кръглата маса подчертаха, че предложените промени са опит за преодоляване на съществуващите образователни предизвикателства и осигуряване на равен достъп до качествено обучение за всички деца.

Следващата стъпка ще бъде официалното внасяне на законопроекта за разглеждане и гласуване в пленарната зала на парламента. Очаква се дебатите да бъдат изключително интензивни и да предизвикат широк обществен отзвук.