Огненият празник на Света Марина: Древни ритуали и народни вярвания

17.07.2025 | Религия и духовност

На 17 юли православието чества паметта на Света Марина - млада мъченица, символизираща небесния огън и покровителка на земеделието, чийто ден е изпълнен с дълбоки традиционни обреди и магически внушения.

Снимка от Carlston Marcks, Wikimedia Commons, под CC BY-SA 4.0

В календара на православните християни 17 юли е маркиран като изключително значим ден, посветен на Света великомъченица Марина - духовна фигура с дълбоки корени в народните вярвания и традиции.

Родена в Антиохия Писидийска като дъщеря на езически жрец, светицата среща мъченическа смърт едва на 16-годишна възраст. Нейната биография се превръща вSymbolна история на вярата и непоколебимостта пред езическите устои.

В българския фолклор Марина получава епитета "Огнена" и се свързва с небесния огън - мистичен символ на пречистването и трансформацията. Тя се утвърждава като покровителка на земеделските дейности - жътвата, нивите и сеитбите, което я превръща в изключително почитана фигура сред селското население.

Иконографията я представя седнала на трон, с лява ръка, положена пред гърдите, и десница, стискаща кръста - символ на нейната духовна непоколебимост и мъченичество.

Празникът на светицата съвпада с третия ден от така наречените "горещници" - период, посветен на християнските светци Юлия, Марина и Емилиян. Сред тях първият и третият ден се считат за най-значими и изпълнени с магическа символика.

Народните вярвания предписват строги ритуали по време на тези дни. Жените преустановяват всякакви ръкоделия, защото се смята, че каквото бъде изработено, ще изгори. Централен момент в обредността е запалването на жив огън, който се прескача за здраве, а всеки участник взема пламък, за да запали домашното си огнище.

Интересно поверие гласи, че през тези дни дори от най-сухите корита може да бликне вода. Вярва се, че къпането в тази топла вода предпазва от болести през цялата година.

С настъпването на горещниците започват и т.нар. седенки - gatherings, изпълнени с магически практики, свързани с любовта и плодородието. Те представляват древен ритуал, който съхранява колективната памет и духовните традиции.

На 17 юли имен ден празнуват Марин, Марина и Маринела. Техните семейства и близки ги поздравяват с пожелания за здраве, късмет и благоденствие.

Така Света Марина продължава да бъде не просто религиозна фигура, а жив символ на народната духовност, съхраняващ древните вярвания и ритуали, които свързват поколенията.