Огнена стихия в Трънско: Мащабна спасителна операция срещу разрастващия се пожар

27.07.2025 | Природни бедствия

Стотици доброволци и спасителни екипи се борят с опустошителен горски пожар в района на Трън, застрашаващ три села и вековни природни забележителности.

Снимка от Brocken Inaglory, Wikimedia Commons, под CC BY-SA 3.0

Безпрецедентна доброволческа мобилизация е в ход в планинския район на Трънско, където стотици спасители се включват в овладяването на мащабен горски пожар. Симона Минева, една от доброволките на терен, разкрива драматичната картина на разрушенията и предизвикателствата пред спасителната операция.

Според официални данни, участниците в акцията са позиционирани по крайните зони на селата, като основната им цел е създаването на защитни коридори срещу разпространението на огъня. Всички местни жители и домашни животни са евакуирани от застрашените райони, което е сред приоритетите на спасителните екипи.

Логистичната подкрепа е изключително важна по време на операцията. Специални екипи непрекъснато доставят вода, храна и необходими консумативи като електролити и айрян за участниците. Тежката техника играе решаваща роля в създаването на противопожарни ивици и ограничаването на разпространението на пламъците.

Комуникацията между доброволците и щаба среща сериозни предизвикателства поради повредени телекомуникационни съоръжения и прекъснато електрозахранване в големи райони. Към момента липсва въздушна подкрепа, което допълнително усложнява спасителната операция.

Друг доброволец, Румяна Боянова, потвърждава критичната ситуация, като подчертава, че километри гора вече са обхванати от огъня. Неспиращият вятър допълнително усложнява усилията за потушаване на пожара, който заплашва да достигне град Трън.

Сред най-засегнатите места са селата Рани луг и Насалевци. В Насалевци се намира забележителен вековен дъб, част от класацията „Европейско дърво с корен", който доброволците усилено се опитват да спасят. Близката църква също е под защита на спасителните екипи.

Заместник-кметът на Трън Светлана Валериева изрази благодарност към доброволците от цяла Югозападна България. В операцията участват екипи на пожарните от Пернишка област, Областната дирекция на МВР, Аварийно-спасителен отряд, служители от Горското стопанство и Гранична полиция.

Понастоящем е обявено частично бедствено положение, което подчертава сериозността на ситуацията. Спасителните екипи продължават денонощната си битка с огнената стихия, като основната им цел е максимално ограничаване на щетите и предотвратяване на по-нататъшно разпространение на пожара.