Нови правила за временно разполагане на палатки и каравани извън плажовете

01.07.2025 | Благоустройство

Министерства подготвят съвместна наредба, която регламентира условията за разполагане на временни лагери извън морските плажове при строго определени параметри и ограничения.

Снимка от Pexels

Четири държавни институции обединяват усилия за създаване на прецизен нормативен документ, който детайлно разписва механизмите за временно настаняване на палатки, кемпери и каравани в специфични териториални зони.

Проектът на наредбата предвижда възможност за обособяване на временни лагерни места върху различни видове поземлени имоти - държавни, общински, частни, горски и земеделски територии, без да се променя тяхното първоначално предназначение.

Ключово изискване е новите временни лагери да не попадат в защитени територии с висока природозащитна стойност, като резервати, природни забележителности или защитени местности. Документът поставя строги ограничителни условия за тяхното разполагане.

Процедурата по определяне на подходящи терени ще се извършва от собствениците на имоти или упълномощени лица, като крайното разрешение ще се издава от съответния общински кмет. Периодът за разполагане е лимитиран - максимум три години, единствено между 1 май и 30 септември.

Наредбата поставя изключително конкретни изисквания към бъдещите временни лагери, гарантирайки минимални стандарти за здраве, хигиена, противопожарна безопасност и екологосъобразност.

Специално са регламентирани и изключенията от общите правила - например, не се прилагат ограниченията при организирането на спортни и културни мероприятия или провеждане на научноизследователски дейности от легитимни научни организации.

Документът е публично достъпен в интернет пространството - на официалната страница на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, както и в Портала за обществени консултации. Предвиден е 30-дневен период за публично обсъждане, през който всички заинтересовани страни могат да изразят становища и препоръки.

Нормативният акт е разработен в съответствие с член 10а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и цели създаването на прозрачен и контролиран механизъм за временно настаняване извън традиционните туристически зони.

Експертите от четирите министерства - регионално развитие, земеделие, околна среда и туризъм, са положили усилия да постигнат баланс между туристическите интереси и природозащитните приоритети.