Нова система за мониторинг разкрива екологичното здраве на българските почви

03.07.2025 | Екология

Министерството на околната среда и водите въвежда трето ниво на мониторинг, което ще наблюдава локални почвени замърсявания чрез 97 нови пункта в различни стратегически територии.

Снимка от Pexels

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) предприема мащабна реформа в системата за проследяване състоянието на националните почвени ресурси. С официална заповед на министъра Манол Генов от 23 юни са актуализирани съществуващите мониторингови схеми, като се въвежда иновативен трети методологичен подход.

Новата методика надгражда досегашните две нива на наблюдение, които функционират от 2005 година. Първото ниво обхваща мащабно проучване чрез 397 пункта в земеделски земи и 21 допълнителни локации в националните паркове Рила, Пирин и Централен Балкан.

Второто ниво фокусира вниманието върху регионални деградационни процеси – вкисляване на 57 полигона, засоляване на 12 полигона и детайлно проследяване на ерозионните явления. Специализирани математически модели анализират рисковите параметри и изчисляват средногодишните почвени загуби по административни области.

Революционното трето ниво въвежда система за локален мониторинг на почвените замърсявания чрез 97 нови изследователски пункта. Тяхното разпределение обхваща критични екологични зони: 58 пункта около складове за пестициди, 3 около военни обекти, 20 на следдобивни терени, 2 за петролни находища и 14 в производствени територии.

Експертите ще извършват задълбочени анализи, измервайки концентрациите на тежки метали и органични замърсители. Методиката предвижда процентно съпоставяне на пробите спрямо максимално допустимите норми, което ще позволи прецизна оценка на екологичните рискове.

Предстои ИАОС да стартира обществена поръчка за теренни пробовземания, които ще послужат за определяне на необходимите възстановителни мероприятия. Целият проект е част от Националната система за мониторинг на околната среда и отговаря на европейските стандарти.

Програмата е разработена през 2004 година и официално утвърдена на 15 септември 2009 година. Тя напълно съответства на изискванията на Европейската комисия, Европейската агенция по околна среда и националното законодателство, прието в периода 2007-2009 година.

Крайната цел на мониторинга е цялостна оценка на „здравето" на почвените ресурси, която ще бъде публикувана в ежегодните национални доклади за състоянието на околната среда.