Националните здравни институции предупреждават гражданите за повишените рискове от хранителни заболявания по време на горещите летни месеци. Статистиката от последната седмица показва регистрирани инциденти в градовете Трявна и София, засегнали общо петнадесет души.
Експертите посочват, че симптомите на хранителна интоксикация могат да варират от леки стомашни болки до сериозни разстройства. Характерно е, че оплакванията се появяват в период между 24 и 72 часа след консумацията на заразена храна, като понякога инкубационният период може да достигне и няколко дни.
Основната причина за разпространението на опасни микроорганизми се крие във високите температури и неправилното съхранение на хранителни продукти. Специалистите препоръчват няколко ключови превантивни мерки за намаляване на риска от заболявания.
На първо място, хигиената е от изключителна важност. Болестотворните микроби лесно се пренасят чрез ръце, кухненски кърпи и прибори, особено върху дъски за рязане. Дори минимален контакт може да предизвика сериозно заразяване.
Друга критична препоръка е стриктното разделяне на сурови и готвени храни. Суровото месо, птиче месо и морски дарове крият потенциални рискове от опасни патогени, които могат да бъдат пренесени върху други хранителни продукти.
Температурата на термичната обработка е от решаващо значение. Научните изследвания доказват, че готвенето до 70 градуса по Целзий гарантира унищожаването на болестотворни микроорганизми. Особено внимание изискват полуфабрикати като кайма, печени меса и цели птици.
Съхранението на хранителните продукти също играе съществена роля. Микробите се размножават изключително бързо при неподходящи условия, затова е необходимо спазването на специфични температурни режими.
Експертите подчертават значението на качеството на суровините. Водата, ледът и първичните хранителни продукти могат да бъдат източник на опасни химикали и микроорганизми. Щателното измиване, белене и внимателен подбор са задължителни превантивни действия.