Китайска делегация от Съчуан укрепва икономическите връзки с България

07.07.2025 | Икономика

Официално посещение на високопоставени китайски представители разкрива потенциал за задълбочаване на двустранното икономическо сътрудничество между България и провинция Съчуан чрез стратегически инвестиционни инициативи.

Снимка от Pexels

Миналата седмица България бе домакин на представителна делегация от китайската провинция Съчуан, водена от вицегубернатор Дун Уеймин. Визитата включваше ключови експерти от различни институционални структури, сред които Комисията за развитие и реформи, Службата за външни работи и Бюрото за икономическо сътрудничество.

Централната цел на посещението бе задълбочаване на двустранните икономически отношения и представяне на потенциални инвестиционни възможности. В организирана конференция участие взеха високопоставени представители на българската държавна администрация, бизнес среди и дипломатически среди.

Заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов подчерта значимостта на партньорството, като съобщи, че стокообменът между двете страни е достигнал близо 4 милиарда щатски долара през 2024 година. Той акцентира върху стратегическата важност на връзката в контекста на пълноправното членство на България в Европейския съюз и Шенгенското пространство.

Мила Ненова от Българската агенция за инвестиции представи конкретни насърчителни мерки за чуждестранни инвеститори, като фокусът бе върху секторите с най-голям потенциал за сътрудничество с Китай.

Службата по търговско-икономически въпроси в Шанхай потвърди, че Китай е сред водещите търговски партньори на България извън Европейския съюз. Перспективните области за български износ включват хранителна индустрия, селско стопанство, етерични масла, козметика, вино и минерални води.

Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов проведе работна среща с представители на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия, свързана с меморандума за сътрудничество, подписан през пролетта на 2024 година.

Посещението се разглежда като стратегическа стъпка за задълбочаване на икономическото партньорство, която създава солидна основа за бъдещи съвместни инициативи и инвестиционни проекти между България и китайската провинция Съчуан.

Участниците в конференцията подчертаха необходимостта от взаимноизгодно сътрудничество, което може да донесе значителни ползи за икономиките на двете страни чрез обмен на технологии, експертен опит и инвестиционни възможности.