На 4 юни 2025 г. министърът на енергетиката Жечо Станков откри Международната ядрена конференция, организирана от Българския атомен форум (БУЛАТОМ). Събитието събра водещи експерти от цял свят, които обсъждаха перспективите и предизвикателствата пред ядрената индустрия.
В речта си пред делегатите министър Станков подчерта, че ядрената енергия е ключът към устойчивото енергийно бъдеще на България. Страната ни е поставила за цел да бъде първата в ЕС с работещ реактор AP 1000. Очакванията са договорът за реализиране на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъде подписан през 2026 г., след вземане на окончателното инвестиционно решение.
Министърът обясни, че за успешното изграждане на новите блокове са необходими три ключови условия: гарантиране на държавно финансиране между 20 и 30%, преговори с експортно-импортни банки за външно финансиране, както и разговори с Европейската комисия за режима на държавна помощ.
Предвид очакванията в пика на строителството да бъдат ангажирани около 10 000 души, Станков подчерта стратегическия приоритет, свързан с подготовката на кадри в енергетиката. Той съобщи, че съвместно с Министерството на образованието са разработени допълнителни програми за финансиране на студенти и стимулиране на интереса към тези специалности.
Енергийният министър сподели и идеята за привличане на допълнителни инвестиции чрез изграждане на гигафабрики за изкуствен интелект и дейта центрове на територията на АЕЦ "Козлодуй". Това ще позволи България да запази ролята си на нетен износител на енергия в Югоизточна Европа, като същевременно част от произведената електроенергия да остане в страната и да донесе добавена стойност.
По време на конференцията министър Станков проведе двустранна среща със словенския държавен секретар Даниел Левичар, на която обсъдиха ядрените проекти, по които двете страни работят.