Дигитален портрет на регионалното управление: Структура, програми и визия на МРРБ

07.07.2025 | Благоустройство

Министерството на регионалното развитие и благоустройството представлява ключов държавен орган, отговарящ за стратегическото планиране, инфраструктурните проекти и териториалното развитие на България в съответствие с европейските стандарти.

Снимка от Pexels

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е водеща институция в системата на изпълнителната власт, чиято мисия обхваща комплексното управление на регионалната политика, устройството на територията и секторните трансформации.

Ръководството на министерството се осъществява от министър Иван Иванов, подпомаган от трима заместник-министри - Веселина Терзийска, Юра Витанова и Дора Янкова. Управленската структура включва множество експертни и консултативни съвети, които обезпечават професионалното вземане на решения в различни направления.

Сред стратегическите приоритети на МРРБ са програмите за регионално развитие, сред които водещи са "Развитие на регионите" за периода 2021-2027 и Оперативна програма "Региони в растеж". Тези инициативи са фокусирани върху подобряване на икономическата свързаност, социалната инфраструктура и устойчивото териториално развитие.

Министерството активно участва в международни програми за териториално сътрудничество, включително ИНТЕРРЕГ в различните му варианти - с България-Сърбия, България-Северна Македония, България-Турция, Гърция-България и редица други трансгранични формати.

Сред ключовите проектни направления са енергийната ефективност, жилищната политика, цифровата трансформация на строителния сектор и подкрепата за устойчиво обновяване на сградния фонд. Националният план за възстановяване и устойчивост предвижда значителни инвестиции в тези области.

Административното обслужване се осъществява чрез модерни механизми, включващи електронни регистри, географски информационни системи и прозрачни процедури за достъп до информация. Министерството поддържа активна политика за превенция на корупционни практики.

Регионалното развитие се анализира през призмата на социално-икономическите профили на шестте района от ниво 2 - Северен централен, Североизточен, Северозападен, Южен централен, Югоизточен и Югозападен.

Сред приоритетните проекти са изграждането на единни регистри за собственост, устройствено планиране и електронни системи за управление на териториалното развитие. Дигиталната трансформация се разглежда като ключов фактор за модернизация на публичния сектор.

Международното сътрудничество се реализира чрез участие в европейски платформи, като Конгреса на местните и регионални власти и Комитета на регионите, което осигурява интеграция на българските териториални политики с общоевропейските стандарти.