Български продукти с европейска защита: Традиции и иновации

01.07.2025 | Земеделие

Министерството на земеделието представя стратегия за съхраняване на национални занаятчийски продукти чрез европейски схеми за качество и географска защита, като акцентира върху културното наследство и икономическото развитие.

Снимка от Pexels

Официални представители на българската изпълнителна власт очертаха мащабен план за популяризиране на национални продукти с уникален произход. По време на специализирана международна конференция в София, заместник-министър д-р Лозана Василева представи детайлна информация относно съществуващите европейски механизми за защита на географски означения.

Към настоящия момент България разполага с четири защитени наименования за произход: „Странджански манов мед", „Българско кисело мляко", „Българско бяло саламурено сирене" и „Странджански билков чай". Допълнително са регистрирани две географски указания - „Горнооряховски суджук" и „Българско розово масло", както и седем храни с традиционно специфичен характер.

В рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието за периода 2023-2027 година са предвидени целеви интервенции за популяризиране на качествени български продукти. Специален акцент е поставен върху информационни и промоционални дейности, които да подкрепят местните производители и занаятчии.

Министерството демонстрира последователна политика за подкрепа на неселскостопанските дейности в селските райони. Чрез целеви приеми на проекти се цели директно подпомагане на народните художествени занаяти, които представляват съществена част от националната идентичност.

Новият регистрационен режим на географските указания се разглежда като стратегически инструмент за опазване на културното наследство. Чрез него се цели не само съхраняване на традиционните производства, но и тяхното модернизиране и адаптиране към съвременните европейски пазарни изисквания.

Конференцията „Българските занаяти - традициите срещат бъдещето" беше организирана съвместно от Патентното ведомство на България, Европейската комисия и Службата на ЕС за интелектуална собственост. Форумът е част от информационната кампания, посветена на новия регистрационен режим за географски указания на занаятчийски и промишлени продукти.

Д-р Василева подчерта, че България притежава изключително богати традиции в създаването на автентични продукти, които представляват национално богатство и заслужават comprehensive защита на европейско равнище.