Българо-корейско сътрудничество в ядрения сектор набира скорост

08.07.2025 | Енергетика

Министерството на енергетиката постига значителен напредък в стратегическото партньорство с Република Корея, като фокусът е върху разширяването на АЕЦ „Козлодуй" чрез изграждане на нови енергийни блокове с международно финансиране.

Снимка от Pexels

Министърът на енергетиката Жечо Станков проведе ключова среща с посланика на Република Корея Донг-бе Ким, по време на която бяха обсъдени перспективите за развитие на съвместни проекти в ядрения енергиен сектор. Срещата се състоя с представители на корейската компания Hyundai Engineering and Construction, като основен акцент беше поставен върху стратегическото разширение на атомната електроцентрала „Козлодуй".

Официалните представители подчертаха приоритетното значение на проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок, като изразиха увереност в неговата успешна реализация. Министър Станков представи детайлно предприетите до момента стъпки, като особено внимание бе отделено на финансовата структура на инициативата.

Според представените финансови параметри, до 30% от проекта ще бъде реализиран със собствено финансиране на България. Инвестиционни институции от САЩ и Република Корея вече са заявили готовност за предоставяне на заемно финансиране за строителните дейности.

Ключов момент в дискусията беше подготвителният етап и изграждането на необходимата инфраструктура. Двете страни определиха тези аспекти като критично важни за навременното и успешно изпълнение на мащабния енергиен проект.

Министерството на енергетиката активно води преговори с Европейската комисия относно допустимостта на държавната помощ за проекта. Създадена е проектна компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности", която ще управлява процеса на разширение.

Посланик Донг-бе Ким изрази категорична подкрепа от страна на корейското правителство за задълбочаване на двустранното сътрудничество в енергийния сектор. Министър Станков от своя страна подчерта стратегическото значение на партньорството с Република Корея за енергийната сигурност на България.

Експертите от двете страни продължават да работят върху детайлите на проекта, като се очаква окончателното споразумение да бъде финализирано в близките месеци. Този проект се разглежда като ключов за модернизацията на българската енергетика и диверсификацията на производствените мощности.

Контактите между двете държави в енергийния сектор ще продължат да се развиват, като се очаква поредица от експертни срещи и консултации през следващите месеци.