България и Чили възстановяват дипломатическия диалог след 15-годишна пауза

02.07.2025 | Политика

Първите от десетилетие и половина политически консултации между България и Чили бяха проведени в София, като двете страни потвърдиха намерението си за задълбочаване на взаимоотношенията в различни стратегически сектори.

Снимка от Pexels

На 2 юли 2025 година в българското Министерство на външните работи се осъществиха мащабни двустранни политически консултации с представители на Република Чили, които бележат значим възход в дипломатическите отношения между двете държави.

Официалната делегация бе посрещната от заместник-министър Николай Павлов, който подчерта стратегическата важност на предстоящите преговори. Водещите представители на двете страни – генералният директор Тодор Стоянов от българска страна и генералният секретар по външната политика Родриго Олсен от чилийска страна, проведоха мащабни консултации.

В разговорите бяха обхванати множество ключови направления на двустранното сътрудничество. Сред приоритетните области бяха определени търговските взаимоотношения, инвестиционните проекти, технологичното развитие, изкуственият интелект и научноизследователската дейност.

Тодор Стоянов определи срещата като изключителна възможност за възобновяване и задълбочаване на партньорството. Експертите дискутираха широк спектър от политически и секторни въпроси, включително регионални и глобални предизвикателства.

Особено внимание бе отделено на взаимодействието в международните организации, взаимната подкрепа при кандидатури и потенциала за разширяване на икономическите връзки. Чилийската страна демонстрира изключителна подкрепа за присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Сред специфичните акценти на срещата бе отличното сътрудничество в областта на антарктическите изследвания. Участниците подчертаха значението на партньорството между Европейския съюз и Чили, като България бе определена като активен негов участник.

В делегацията участваше и чилийският посланик в България Хулио Браво, чието седалище се намира в Букурещ, което допълнително подчерта международния характер на дипломатическата среща.