Антиинфлационен щит: Манолова с извънреден законопроект за защита на потребителите

20.07.2025 | Икономика

Бивша народна представителка предлага радикални мерки за ограничаване на ценовите покачвания при влизане в еврозоната, като настоява за спешно приемане на законодателство, защитаващо интересите на българските граждани.

Снимка от Unknown authorUnknown author, Wikimedia Commons, под CC BY 2.5 bg

България остава единствената държава сред европейските членки без конкретни механизми за противодействие на инфлационните процеси. Това категорично заяви Мая Манолова в ексклузивно интервю за обществената медия, представяйки детайлите на своя законопроект за антиспекула.

Експертният документ предвижда въвеждане на изключително строги регулаторни механизми за контрол върху цените на стратегически важни стоки и услуги. Сред основните предложения са въвеждане на пределни пазарни стойности, които ще бъдат определяни от Министерския съвет, както и връщане към референтни ценови равнища от предходни периоди.

Вдъхновена от практиките на съседни държави, Манолова представя конкретни примери за ефективни модели. В Гърция съществуват специални разпоредби за лекарства без рецепта, докато Хърватия прилага математическа формула за изчисляване на горивните цени, базирана на борсови котировки и минимални търговски надбавки.

Законопроектът има ясно дефиниран времеви хоризонт - обхваща шестмесечния период преди влизане в еврозоната и допълнителна една година след това. Отговорността за прилагане на мерките ще бъде разпределена между различни държавни институции, включително Министерство на икономиката, земеделието и здравеопазването.

Политическата активистка подчертава критичната необходимост от подобни регулации, като посочва, че настоящите доходи изостават значително спрямо реалната инфлация. "Властта трябва да разбере, че единственият начин за по-безболезнено навлизане в еврозоната е приемането на подобно законодателство", категорична е Манолова.

В своето обръщение тя отправя призив към всички парламентарни групи, подчертавайки, че предложените мерки са в интерес на избиратели от различни политически формации - БСП, ИТН, ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС.

Допълнително Манолова отправи остра критика към Росица Кирова, обвинявайки я в неуважително поведение по време на предходно публично изказване, свързано с нейната кандидатура за омбудсман.

Към момента законопроектът очаква разглеждане в Министерския съвет, като неговата съдба пряко ще зависи от политическата воля за защита на икономическите интереси на българските граждани.