Американският Сенат санкционира драстично съкращение на международни програми

18.07.2025 | Външна политика

Законодателният орган на САЩ одобри мащабно намаляване на бюджетни средства, засягащи чуждестранната помощ и обществените медии, като част от фискалната стратегия на администрацията на Тръмп.

Снимка от United States Senate, Wikimedia Commons (обществено достояние)

Сенатът на Съединените американски щати предприе безпрецедентна бюджетна операция, гласувайки драстично съкращение от 9 милиарда долара в сферата на международната подкрепа и медийното финансиране. Политическото решение беше прието с тясно мнозинство - 51 срещу 48 гласа, след продължителни нощни дебати.

Ключовият законопроект, иницииран от президентската администрация, цели радикална оптимизация на федералните разходи. Лидерът на мнозинството в Сената Джон Тун определи гласуването като „малка, но значима стъпка към фискална дисциплина", която е „отдавна необходима" на държавата.

Първоначалното предложение включваше съкращения от около 400 милиона долара за международни здравни програми, свързани с ХИВ/СПИН. Републиканските сенатори успяха да постигнат компромис, като внесоха изменение, което запазва част от първоначалното финансиране.

Финалната версия на документа предвижда драстично намаляване на бюджета за различни международни инициативи. Конкретно ще бъдат засегнати глобалните здравни програми на USAID - основният филантропски инструмент на американската външна политика.

Особено чувствителен е ударът върху Корпорацията за обществено радиоразпръскване, чийто бюджет ще бъде съкратен с над 1 милиард долара. Експерти предупреждават, че това ще има непропорционално силно въздействие върху радиостанциите в селските райони на страната.

Сенатор Лиза Мурковски от щата Аляска се открои като един от малкото републикански гласове, които се противопоставиха на законопроекта. Нейната критика беше насочена конкретно към драстичното съкращаване на средствата за обществени медии.

Документът предстои да премине през Камарата на представителите, която преди това беше одобрила версия с леко по-високи съкращения - около 9,4 милиарда долара. Политическите анализатори определят това гласуване като поредна стъпка в икономическата стратегия на администрацията на Тръмп.

Очаква се финалното приемане на законопроекта да предизвика сериозни дискусии относно баланса между фискалната икономия и поддържането на международни хуманитарни програми. Политическите наблюдатели определят случващото се като прецедент в бюджетната политика на САЩ.