Ценовый дисбаланс: Малые и крупные магазины с различной стратегией продаж

Katya Автор Мария Георгиева
15.08.2025 • 11:09
2016 прегледа
45 коментара
Ценовый дисбаланс: Малые и крупные магазины с различной стратегией продаж
Снимка от Gerrad77, Wikimedia Commons, под CC BY-SA 4.0

Экспертный анализ раскрывает значительные различия в ценах между малыми и крупными торговыми объектами в Болгарии, с фокусом на потребительскую корзину и региональные особенности.

Ведущие экономические эксперты из Конфедерации независимых профсоюзов в Болгарии (КНПБ) раскрыли масштабные ценовые различия между торговыми форматами в национальном масштабе. Исследование, проведенное в июле 2025 года, демонстрирует комплексную картину рыночных тенденций.

Согласно Любославу Костову, главному экономисту профсоюза, крупные торговые сети предлагают более высокие цены на основные продукты питания. Дифференциация охватывает широкий спектр товаров – от хлеба и молочных изделий до овощей и мясных продуктов.

Исследование охватывает 81 муниципалитет и более 600 торговых объектов, акцентируя внимание на региональных особенностях ценообразования. Эксперты установили, что малые магазины предлагают от 1% до 10% более низкие цены по 21 категории товаров потребительской корзины.

Ценовые флуктуации различных продуктов показывают интересные тенденции. Например, лимоны подорожали на 9,6%, яблоки – на 7,8%, куриное мясо – на 2,8%, а хлеб отмечает около 2% увеличения. В то же время масло, помидоры и огурцы отмечают некоторое снижение цен.

Региональные различия особенно заметны. Кофе самое дорогое в городах Перник и Габрово, пирожное – в Софии, масло – в Пловдиве, а белая фасоль – в Благоевграде. Этот географический ценовой дисбаланс подчеркивает сложность рыночных механизмов.

Другой существенный момент – разница между мелкооптовым и оптовым ценообразованием, которая варьируется между 30% и 70%. Месячное наблюдение отмечает относительную стабильность потребительской корзины из-за снижения цен на некоторые основные товары, такие как рис и яйца.

Инициатива напрямую связана с предстоящим введением евро с 1 января 2026 года. КНПБ начала масштабный мониторинг с целью защиты интересов потребителей и предотвращения необоснованного повышения цен на товары и услуги.

Костов подчеркнул необходимость прозрачного и рыночно обоснованного ценообразования, которое должно отражать реальные экономические взаимоотношения между хозяйствующими субъектами.

Автор Мария Георгиева
Мария Георгиева

Автор на тази статия

Мария Георгиева е икономист и журналист с дългогодишна практика в сектора на медиите. Работила е като анализатор в частния сектор преди да премине към журналистиката.

Специализирана в икономически политики, пазарен анализ и агроикономика. Привърженик на достъпната и разбираема финансова журналистика.

Тагове:
инфляция КНСБ потребительская корзина рыночные тенденции ценовые различия
Сподели:

Коментари (45)

Avatar
Commenter

BG_Tigar

15.08.2025, 11:10

абе моля те, явно не всички магазини са еднакви!

Commenter

FAN_45

15.08.2025, 11:11

факт!

Commenter

viki_qna1987

15.08.2025, 11:12

Ма дека, прав си! Големте ги оправят мал4оек.

Commenter

926

15.08.2025, 11:13

факт!

Commenter

petkan

15.08.2025, 11:14

Точно така! Голимите вериги имат различни възможности за отстъпки и доставки.

Commenter

факте-малкияттърговецепо-скъп

15.08.2025, 11:11

факте-малкияттърговецепо-скъп

Commenter

😂

15.08.2025, 11:14

Malkiya vinagi plashta po-skapo - zhivotat e zhestok 😂

Commenter

pich_007

15.08.2025, 11:47

гадория, голимте пак ни обирад!

Commenter

B. Иванов

15.08.2025, 11:50

Класика 🤣 Пазаруването е по-мъчно от математика в 5-ти клас!

Commenter

PeshoFromSofia1971

15.08.2025, 12:07

Klasika, po-evtino e pri malkit targovtsi!

Commenter

martin_24

15.08.2025, 12:12

Обаче нне навсякъде, бе. В провинцията е друго 🤷‍♂️

Commenter

niki_bg1973

15.08.2025, 12:08

Абе, то яснно - малкия ще те одере, големия ще те измами 🤷‍♂️

Commenter

факт

15.08.2025, 12:10

факт!

Commenter

komentar_bg

15.08.2025, 12:10

факт!

Commenter

VANKATABG

15.08.2025, 12:12

!!

Commenter

ninja

15.08.2025, 12:12

факт!

Commenter

f. Петров

15.08.2025, 12:29

абе лудница! малкият магазин - направо ограбване.

Commenter

viki_qna

15.08.2025, 12:32

Абе моля те, всички знаем как стоят нещата....

Commenter

vasil_p

15.08.2025, 12:36

Тва е пълна истина! Малките магъзини са по-скъпи от хипермаркетите!

Commenter

d. Костов

15.08.2025, 12:39

класика, пак ще пазарувам от дребния магазин - там поне познават!

Commenter

top4o

15.08.2025, 12:42

Факт! В малкиа магазин си по-човек.

Commenter

bat_vasko

15.08.2025, 12:41

Класика - малкиат ще те оскубе, големият ще те размаже 🛒💸

Commenter

BG_GOST

15.08.2025, 12:52

класика: голям магазин - скъпо, малък - по-евтино 😂

Commenter

shefa

15.08.2025, 13:00

Типично! Големите вериги дерат кожата, малките се борят за оцеляване.

Commenter

martin_24

15.08.2025, 13:01

Класика!Винагиеднипечелят,другиоцеляват💸👊

Commenter

гражданин_х

15.08.2025, 13:02

typical! малкият магазин 50% по-скъп, а качеството - същото! 😁

Commenter

babaganka

15.08.2025, 13:07

абе прав си, ама малките имат по-малко разходи и пак вдигат цените

Commenter

darkangel

15.08.2025, 13:09

Abe pak ni mutryat! 🙄 Levi tseni, desni tseni - vse edno i sashto 💸

Commenter

TOP4O

15.08.2025, 13:11

факт!

Commenter

TOP4O

15.08.2025, 13:11

факт!

Commenter

BABAGANKA

15.08.2025, 13:12

факт!

Commenter

niki_bg1977

15.08.2025, 13:13

факт!

Commenter

[email protected]

15.08.2025, 14:28

факт!

Commenter

NOCOMMENT

15.08.2025, 14:31

факт!

Commenter

bai_ivan

15.08.2025, 14:42

Поридната измама за джоба на дребния потребител!

Commenter

BLAGOI

15.08.2025, 15:00

Аби моля те... Пак ли измислят топлата вода?!

Commenter

MARTIN_24

15.08.2025, 15:48

абе,явнопо-скъпоотголемите,амапъксповечеобич!😂

Commenter

може

15.08.2025, 15:51

айде бе, пак поскъпване! който може - да оцелqва 🙄💸

Commenter

vankataBG1996

15.08.2025, 15:58

Абе, пак ще си купя от кварталчето - по-евтино и по-добро 😂

Commenter

търговец

15.08.2025, 16:01

Мафиотски практики! Дрибният търговец е обречен... 👍

Commenter

maga

15.08.2025, 16:08

факт!

Commenter

F230

15.08.2025, 16:10

абе, по-евтино е да ям бани4ки от будката 😂!

Commenter

MAIMUNATA

15.08.2025, 16:13

факт!

Commenter

🤷‍♂️