Эксперт раскрывает: Почему налоговые изменения не являются панацеей для социальной политики

Редакция BurgasMedia Мария Георгиева
03.08.2025 • 12:54
2327 прегледа
54 коментара
Эксперт раскрывает: Почему налоговые изменения не являются панацеей для социальной политики
Снимка от stevepb, Wikimedia Commons, под CC0

Финансовый аналитик критикует предложение о прогрессивном налогообложении, подчеркивая необходимость целевых расходов для поддержки нуждающихся.

Ведущий болгарский финансовый эксперт Любомир Дацов отверг идею социальной политики через налоговые механизмы, определяя ее как крайне неэффективный подход. В острой критике предложений лидера БСП Атанаса Зафирова, озвученных во время традиционного партийного съезда на Бузлудже, специалист категорически заявил, что налоговая система не является подходящим инструментом для социальных трансформаций.

В экспертном комментарии на национальном телевидении Дацов подчеркнул ключевой принцип государственного управления: социальная поддержка должна реализовываться через расходную часть бюджета, а не через манипулирование доходами. "Если хочешь эффективную государственную политику, нужно напрямую и прозрачно поддерживать нуждающихся", - твердо заявил финансист.

Анализ эксперта раскрывает риски предлагаемого прогрессивного налогообложения. По его мнению, наиболее пострадают люди со стабильными и относительно хорошими доходами, в то время как крайние группы - малообеспеченные и высокообеспеченные - парадоксально извлекут некоторую выгоду.

Дацов предупредил, что подобная налоговая модель не только не улучшит бюджетную ситуацию, но может привести к дополнительным потерям. Его экспертная позиция подчеркивает необходимость точного и целенаправленного подхода при формировании социальной политики, который гарантирует реальную поддержку нуждающимся.

Высказывание финансового специалиста происходит в момент активных дискуссий о налоговой реформе, ставя под сомнение популистские предложения и направляя внимание к сущности эффективного государственного управления.

Автор Мария Георгиева
Мария Георгиева

Автор на тази статия

Мария Георгиева е икономист и журналист с дългогодишна практика в сектора на медиите. Работила е като анализатор в частния сектор преди да премине към журналистиката.

Специализирана в икономически политики, пазарен анализ и агроикономика. Привърженик на достъпната и разбираема финансова журналистика.

Тагове:
социальная поддержка государственное управление налоговая политика бюджетные реформы финансовый эксперт
Сподели:

Коментари (54)

Avatar
Commenter

данъците

03.08.2025, 13:00

Точно тъй! Данъците трябва да са справедливи 👍

Commenter

asdasd1995

03.08.2025, 13:01

Ще видим как ще стане 'справедливо', като оберат богатите 😂 Пак бедните ще плащат! 🤷‍♂️ 👍

Commenter

PETKAN

03.08.2025, 13:01

Прав е! Европа ни 4ака, бе батко! 💪🇪🇺

Commenter

DOKTORA

03.08.2025, 13:02

Чисто PR без никаква същност 🙄

Commenter

PESHO98

03.08.2025, 13:02

поредната евро-лъжа! русия ще ни спаси! 🇷🇺

Commenter

j. Миланов

03.08.2025, 13:38

То4нно така! ЕС може да ни помогне с по-справедлива данъчна система.

Commenter

N. Миланов

03.08.2025, 13:38

Нещо повече трqбва да се направи за бедните български семейства!

Commenter

прогрисивното_данъчно

03.08.2025, 13:39

Прогрисивното данъчно облагане е модерен и социално отговорен подход.!!

Commenter

v. Георгиев

03.08.2025, 13:42

Поредната манипулация! Западът иска да ни ограби чрез данъци!

Commenter

BAT_VASKO

03.08.2025, 13:47

Класическа руска пропаганда! ЕС ни помага, а не ограбва 💶🇧🇬

Commenter

zlata_koti

03.08.2025, 14:07

Пак ще ни вържат с европейски регулации 🙄

Commenter

PR@V_EU

03.08.2025, 14:08

bravo, umen analiz! tryabva poveche prozrachnost 💪

Commenter

PROSTO_CHOVEK

03.08.2025, 14:09

tochno taka! es ni pomaga, neka chuem ekspertite 👍🇪🇺

Commenter

ANONIEMEN

03.08.2025, 14:12

пореднната окупация на олигарсите 🤷‍♂️

Commenter

bg_gost

03.08.2025, 14:48

Porednata izmama ot zapadnite savєtnitsi!

Commenter

P. Петров

03.08.2025, 14:50

точнно тва е правилният подход - справедливо данъчно облаганее!

Commenter

tony_stark2015

03.08.2025, 14:52

Е ся... пак некой експерт дрънка глупости от високо платен стол 🙄

Commenter

GUEST123

03.08.2025, 14:54

типичен манталитет - щом е експерт, значи може да говори какво ли не без аргументи 🤨 😂

Commenter

fanata

03.08.2025, 15:19

путин знае как се управлява държава! 🇷🇺

Commenter

PETROV

03.08.2025, 15:19

точно така! прогресивното данъчно облагане е справедливо 👍

Commenter

pr@v_eu1978

03.08.2025, 15:22

ес ще оправи ли най-накрая българия? 🇪🇺💪

Commenter

KOMBINATOR

03.08.2025, 15:23

Пореднната измама! Брюксел краде от българите 😤

Commenter

ГОШО

03.08.2025, 16:08

Точно така! Модерни европейски решения за справедлив данъчен модел 💪🇧🇬

Commenter

4ERVENO_FLAG

03.08.2025, 16:09

поредната окупация! руският модел е по-добър 🇷🇺

Commenter

[email protected]

03.08.2025, 16:12

Е, щом експертът казва... Пак ще ни оберат 😂

Commenter

MAIMUNATA

03.08.2025, 16:13

Абе, поредната измама! Брюксел ни ду6и с данъци, докато олигарсите си тщат 🤬 😁

Commenter

абсолютнонекомпетентнопредложение_коеторушиикономиката

03.08.2025, 16:38

Абсолютнонекомпетентнопредложение,коеторушиикономиката!

Commenter

VASIL_P

03.08.2025, 16:38

намам думи колко некомпетентно звучи всичко това...

Commenter

PeshoFromSofia2010

03.08.2025, 16:39

точно така! ес ще ни оправи, стига да слушаме експертите.

Commenter

KAKA_

03.08.2025, 16:40

tochno taka! es shte ni opravi s dobrite praktiki 👍

Commenter

ANONIEMEN

03.08.2025, 16:41

Българиа е продадена на чужди интереси...

Commenter

Гражданин_Х2016

03.08.2025, 16:41

нужни са модерни европейски решения, а не старомодни подходи.

Commenter

939D8

03.08.2025, 16:43

Пореднната манипулация! Западът иска да ни ограби!!

Commenter

подход_европейски_трqбва

03.08.2025, 16:43

факт! трqбва модирен европейски подход 💪

Commenter

IVANKA

03.08.2025, 17:29

Факт е, че трябва по-умни икономически решения. 🙄

Commenter

20ACC

03.08.2025, 17:30

Пореднатаокупацианачуждиинтереси...Русиязнаекак!🇷🇺

Commenter

HOLERA

03.08.2025, 17:31

ЕС винаги е прав! Европейската солидарност е бъдещето 💪🇪🇺

Commenter

bat_vasko1985

03.08.2025, 17:31

Класика - пореднният опит да се измами системата 🤦‍♂️ 😅

Commenter

измама_моля_поредната

03.08.2025, 17:31

Абе моля те... поредната измама!

Commenter

BARONA

03.08.2025, 17:32

Ама нали Брюксел каза, 4е трабва да го направим точно така! 🇪🇺👌

Commenter

нямам_логично_предложение

03.08.2025, 17:32

нямам думи колко е логично това предложение!

Commenter

Майстора

03.08.2025, 17:32

Западът пак иска да ни ограби!

Commenter

пътя

03.08.2025, 17:33

Точно така! ЕС ни показва пътя към модерно данъчно облагане..

Commenter

2700B

03.08.2025, 17:58

Точно така! ЕС щи ни оправи 💪🇪🇺

Commenter

Майстора2021

03.08.2025, 18:00

Факт е, че трабва повече социални мерки!

Commenter

PESHOFROMSOFIA

03.08.2025, 18:01

лудница е тая данъчна система 🤯

Commenter

PICH_007

03.08.2025, 18:02

Абе моля те... друго си мисля

Commenter

TOP4O

03.08.2025, 18:03

западътнилъжеотново...

Commenter

Bat_Jordan

03.08.2025, 18:38

Поредната финансова измама! Чиновниците пак ще си напълнят джобовете 🤑👎

Commenter

50D

03.08.2025, 18:38

поредната евромошеническа схема! русия ще ни спаси 🇷🇺💪

Commenter

Admina1997

03.08.2025, 18:39

Точнно така - трябва системно планиране, не популизъм! 💡🇧🇬🇪🇺!

Commenter

совалки_приятел

03.08.2025, 18:40

Колко пъти ще нни мамят тези западни совалки? Русия е единственият ни истински приятел! 💪🇷🇺 😜

Commenter

българия_ес

03.08.2025, 18:41

точно така! ес е бъдещето на българия 🇪🇺👏

Commenter

IVANKA

03.08.2025, 18:43

Аби то попоискай малко мозък, после данъци! 😂